Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności

28.03.2019
Autor: B.

Dziecko ma 3,5 roku, wrodzoną głuchotę obustronną, jest implantowane jednostronnie - drugie ucho całkowicie głuche. W orzeczeniu odebrano nam punkt 7, czy słusznie? Dziecko uczestniczy w wielu zajęciach ze specjalistami, w których nie jest w stanie samo uczestniczyć, do tego nie potrafi samo obslugiwać urządzenia jakim jest implant ślimakowy.

Szanowni Państwo,

od orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na danym orzeczeniu.

W odwołaniu warto skupić się na wskazaniu problemów dziecka, które wymagają większej uwagi rodziców niż wobec dziecka pełnosprawnego. Trudno mi ocenić szanse w odwołaniu, w szczególności do sądu, choć oczywiście zapada wiele wyroków zmieniających orzeczenia wojewódzkiego zespołu.

Odnośnie odwołania do sądu (które skalda się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu), to zgodnie z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego, odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas