Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sprzedaż wspólnego mieszkania, które mąż opuścił wiele lat temu odchodząc od niepełnosprawnej żony

28.03.2019
Autor: M.

Czy mąż, który wiele lat temu opuścił niepełnosprawną żonę, chorującą na SM i nie wspomagał jej finansowo; nie płacił za żadne opłaty związane z mieszkaniem i nie pomagał w żaden inny sposób może nie zgodzić się na sprzedaż wspolnego mieszakania? Moja bratowa czeka na dom opieki ponieważ nie jest w stanie już dłużej funkcjonować samodzielnie. Rodzina mieszka daleko. Połowa środków ze sprzedaży mieszkania zostałaby zużyta na opłacenie takowego domu opieki, a druga połowa przekazana niestety według prawa jeszcze mężowi (nie mają rozwodu).

Szanowna Pani,

sprzedaż mieszkania wymaga, co do zasady, zgody wszystkich współwłaścicieli. W takim wypadku można rozważyć złożenie wniosku do sądu w trybie art. 52 Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego: wniosek o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej i następnie złożenie wniosku o podział majątku.

Nie znam dokładnie sprawy, a ta wymaga szczegółowego zbadania, stąd warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas