Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ponad milion złotych PFRON na system wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnością

21.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: pfron.org.pl
mężczyzna pracuje na laptopie

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) razem z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy (CIOP) przygotowują nowy system wsparcia dla przedsiębiorstw, zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. W tym celu uruchomiony został projekt pn. „Wypracowanie i upowszechnianie, we współpracy z partnerami społecznymi, modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy”. Przeprowadzono też warsztaty dla pracodawców, w których wzięła udział Integracja.

19 lutego w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe warsztaty dla pracodawców.

- Warsztaty mają sprawić, że nasze działania na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych będą skuteczniejsze – zaznaczyła prezes PFRON Marlena Maląg. – Celem działania Funduszu jest to, by osoby z niepełnosprawnością odnajdywały się na otwartym rynku pracy. Wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych pokazują że jest coraz lepiej, jednak nadal jest jeszcze wiele do zrobienia. Zwiększeniu ilości osób z niepełnosprawnością na rynku pracy mają służyć realizowane przez PFRON z partnerami społecznymi projekty - w tym wypadku z pracodawcami – dodała.

Dialog z pracodawcami

- Bardzo zależy nam na dobrym dialogu z pracodawcami, tak abyśmy mogli kształtować kierunki działania Funduszu, aby nasze wsparcie dla pracodawców było jak najbardziej skuteczne – mówiła Marlena Maląg.

Prezes PFRON poinformowała także o dodatkowej formie wsparcia dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić osoby z niepełnosprawnością – to dyżury ekspertów PFRON w każdym wojewódzkim oddziale Funduszu. Jak czytamy na stronie PFRON http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/pfron-przeznacza-ponad-milion-zlotych-na-system-wsparcia-zatrudnienia-osob-niepelnosprawnych/ podczas tych dyżurów, pracodawcy będą mogli uzyskać dokładne wyliczenie ulg i refundacji, jakie mogą uzyskać po zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością oraz skonsultować się ze specjalistami w kwestii dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością.

Warsztaty dla pracodawców

W ramach projektu „Wypracowanie i upowszechnianie, we współpracy z partnerami społecznymi, modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy” pracownicy Integracji przeprowadzili warsztaty dla pracodawców w siedzibie CIOP-PIB.

- W spotkaniu uczestniczyli bardzo różni pracodawcy z różnych branż - od małych firm i spółdzielni socjalnych po wielkie korporacje – opowiada Łukasz Bednarski, doradca zawodowy i szkoleniowiec z Integracji. – Opowiadaliśmy im o trudnościach, ale też o możliwościach, jakie mają osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy.
Szkoleniowcy Integracji przeprowadzili krótką lekcję savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością, podczas której omówione zostały bariery z jakimi mierzyć muszą się osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

- Chcieliśmy pokazać, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia z życia zawodowego – podkreśla Łukasz Bednarski. – Myślę, że pokazywanie mnie, wózkowicza jako trenera i tego, ze ludzie z różnymi ograniczeniami mogą robić różne rzeczy i nie muszą być skazane na wieczne siedzenie w domu przed telewizorem.

Budżet projektu „Wypracowanie i upowszechnianie, we współpracy z partnerami społecznymi, modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy” wynosi w sumie 4 206 022,65 zł, z tego część przypadająca na PFRON to 1 154 352,75 zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bezcelowe dofinansowania pracodawców
  ADA
  25.02.2019, 15:22
  Kolejne wspomaganie zdrowych dorabiających się na plecach osób niepełnosprawnych! Piszą,że przeprowadzili lekcje savoir-vivre-u dotyczące jak traktować osoby niepełnosprawne? A przeprowadzili szkolenie z szacunku do ich pracy? Czy powiedzieli im, żeby nie płacić ciężko chorym ludiom najniższej krajowej??? Może to trzeba było im powiedzieć!! Bo chorzy zawsze są karani za swoją chorobę i zarabiają najmniej ze wszystkich grup społecznych. Nawet jeśli wykonują taką pracę jak zdrowi. Pomimo dofinansowań.
  odpowiedz na komentarz
 • Dot korzystania z PFRON
  Krystyna Kokowicz
  24.02.2019, 14:14
  Mam syna z zespołem Downa w stopniu umiarkowanym jest ubezwlasnowolniony chciałabym mu kupić komputer stacjonarny bo ten co ma jest stary i słabo chodzi nigdy nie korzystalam z PFRON. Mam pytanie czy PFRON by zwrócil pieniądze i z czego mógłby jeszcze skorzystać, czy remontu pokoju, jakie trzeba spełniać kryterium, syn ma 27 lat i ma rentę po ojcu i socjalna, dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • Znowu
  Borzoi
  21.02.2019, 21:56
  To jest pomoc dla niepełnosprawnych. Znowu dofinansują Dubieniecko podobnych. Zamiast dofinansować ON. A chałupnictwo, praca na odległość, spółdzielnie pracy chronionej. To już było i się sprawdzało. To lepiej dofinansować agencję ochrony gdzie są zatrudnieni ludzie z 1 i 2 grupą inwalidzką a jak coś się stanie to się na nich zwali winę. My jesteśmy niepełnosprawni a nasze władze są niedorozwinięte. pracowałem i wiem to z doświadczenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Wzrost minimalnego wynagrodzenia a dofinansowanie PFRON do pensji pracownika z niepełnosprawnością
  Józef Patkiewicz [TWK-Wrocław]
  21.02.2019, 20:03
  Minimalne wynagrodzenie a dofinansowanie PFRON do pensji pracownika z niepełnosprawnością – w latach 2014 - 2019. Wzrost minimalnego wynagrodzenia od 1680 zł do 2250 zł, a dofinansowanie PFRON do pensji pracownika z niepełnosprawnością - stałe (np. stopień niepełnosprawności znaczny 1800 zł). Co roku, w coraz większym stopniu obciąża to pracodawców. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Wojewódzki we Wrocławiu [www.twkwroclaw.pl]
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas