Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę się starać o kartę parkingową?

11.03.2019
Autor: N.

Czy przy orzeczeniu N-12F mogę się starać o przyznanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych?

Szanowny Panie,

zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca 2014 r. przepisami karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:

  1. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.  Przy czym osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna);
  2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Więcej informacji dotyczących zasad wydawania karty parkingowej znajdzie Pan m.in. na naszym portalu.

Ponieważ nie wiemy, jaki ma Pan stopień niepełnosprawności, kiedy było wydane orzeczenie, czy w orzeczeniu jest wskazanie do otrzymania karty parkingowej itp., nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy może Pan ubiegać się o wydanie karty parkingowej. W opisanej sytuacji warto udać się do powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania i pokazać orzeczenie, wówczas otrzyma Pan informacje, czy na podstawie posiadanego orzeczenia karta parkingowa może być wydana, czy też powinien ubiegać się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawierające wskazanie do wydania karty parkingowej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas