Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Rewolucja, której nie było” – kolejny spektakl Teatru 21 o proteście w Sejmie

20.02.2019
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
flagi Polski i Europy

W dniach 2-3 marca 2019 roku o godz. 19:00 w TR Warszawa odbędą się pokazy spektaklu „Rewolucja, której nie było”. Punktem wyjścia do pracy nad najnowszym przedstawieniem Teatru 21 był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku.

- Przygotowaliśmy spektakl-koncert – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka. – Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych – dodaje.

To, co jawne i wciąż ukryte

Spektakl „Rewolucja, której nie było” nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Korzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie.

Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

Daty przedstawienia

Terminy: 2-3 marca 2019 o godz. 19:00
Miejsce: TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8, Warszawa)
Bilety: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

Więcej informacji na stronie Teatru 21.

Twórcy

Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich

 • reżyseria: Justyna Sobczyk
 • dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
 • scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
 • ruch sceniczny: Justyna Wielgus
 • kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
 • asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk
 • reżyseria światła: Sebastian Klim
 • muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
 • produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak
 • aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo”, realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Na koniec spektaklu WAŻNE
  Borzoi
  21.02.2019, 22:37
  Na koniec spektaklu powinno się ogłosić, że za takie dziarskie strajki w nagrodę niepełnosprawnym zabiorą miejsca parkingowe i przekażą kombatantom (ze styropianu) którzy walczyli żeby nam się żyło lepiej. No lepiej bez tych miejsc.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie dam rady wyjść z domu.
  Borzoi
  21.02.2019, 22:20
  Nie dam rady wyjść z domu. To może by udostępniono nagranie z tego spektaklu. Pada tu pytanie czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Przed sejmem przeciwko strajkującym niepełnosprawnym protestował niepełnosprawny na wózku. Pewnie był po dopalaczach bo inaczej się tego nie da zrozumieć a tym bardziej wytłumaczyć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas