Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs filmowy „Razem w naszej szkole” został rozstrzygnięty (gimnazja)

05.01.2004

W Hotelu Gromada w Warszawie odbyło się 05 lutego 2004 r. uroczyste podsumowanie programu edukacyjnego "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole" realizowanego w 2003 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Akcja miała m.in. na celu zachęcenie młodzieży do zrealizowania własnych filmów przedstawiających ideę integracji oraz zaprezentowanie osób niepełnosprawnych w taki sposób, aby umożliwić pokonanie wciąż istniejących barier i budowanie atmosfery "gimnazjum dla wszystkich".

Konkurs filmowy, który zakończył sie 15 grudnia 2003 r., cieszył się ogromnym powodzeniem - do "Integracji" nadeszło aż 226 prac z całej Polski. Warto podkreślić, że do konkursu przystąpiło wiele szkół z małych miejscowości. Filmy oceniane były przez siedmioosobową kapitułę, w skład której weszli przedstawiciele Stowarzyszenia i MENiS-u. Konkurs został rozstrzygniety 15 grudnia 2003 r.

Prace oceniano według następujących kryteriów: pomysł, wykonanie i przekaz, przyznając punkty w skali od 1-6 odpowiednio dla każdego kryterium. Kapituła zwróciła również uwagę na zróżnicowany poziom techniczny.
W nadesłanych filmach młodzież przedstawiła zadany temat w różny sposób - poczynając od zajęć lekcyjnych, poprzez sport, zabawę, wspólne zainteresowania, na pokonywaniu barier architektonicznych kończąc. Osoby niepełnosprawne występowały w różnych rolach - służyły pomocą swoim kolegom, bawiły się w ich towarzystwie, czasem czuły się samotne i potrzebowały pomocy. Niektóre filmy wywołały duże zaskoczenie formą przekazu i kreatywnymi pomysłami.

Przed kapitułą stanęło trudne zadanie - spośród 226 prac wybrać 3 najlepsze!

Po wstępnych kwalifikacji, kapituła wybrała 32 prace, z których nagrodzone zostały:

  • I miejsce: Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 4 przy MOW, ul. Lubliniecka 10/12 z Herbów - 98 punktów 
  • II miejsce: Gimnazjum nr 1, ul. Ignacego Daszyńskiego 14 z Andrychowa - 94 punkty
  • III miejsce: Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza, ul. Łęgska 26 z Włocławka - 92 punkty

Nagrodami dla zwycięskich szkół są kamery video.

Jury przyznało także wyróżnienia dla:

  • Gimnazjum nr 4, oś.Łokietka 15, 89-100 Nakło nad Notecią - 90 punktów
  • Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi, al. Jana Pawła II Warszawa - 87 punktów
  • Zespołu Szkół Specjalnych w Specjalnym Ośrodku Szkol. - Wych. Nr 1, ul. Żwirki i Wigury 27, 62-200 Gniezno - 86 punktów
  • Publicznego Gimnazjum nr. 2, ul. Narutowicza 345, 96-300 Żyrardów - 86 punktów
  • Gimnazjum z zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie - 85 punktów

Nagrody zwycięskim szkołom wręczali Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Franciszek Potulski, Zastepca Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej, Wiesława Gorzelana-Gałązka oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski.

Film, który zdobył pierwsze miejsce wywarł na kapitule największe wrażenie niezwykle prostym, a jednocześnie bardzo sugestywnym przekazem. Film prezentuje chłopca cierpiącego na Zespół Downa, który w szczerym polu samotnie bawi się w chowanego. Słyszymy odliczanie "..., osiem, dziewięć dziesięć, szukam!", a na ekranie pojawia się komentarz: "tak trudno jest znaleźć przyjaciół".

Uczniowie Gimnazjum w Andrychowie pokazali ideę integracji w bardzo oryginalny sposób. Do nakręcenia filmu i przedstawienia "szkoły dla wszystkich" wykorzystano popularne klocki lego. Dwa ludziki, z których jeden nie ma rąk, siadają przy klockowym stole. Na pytanie "Pomożesz mi w matmie?" - pada odpowiedź: "Spoko, nie mam rąk, ale w matmie mogę ci pomóc".

Uczniowie z Włocławka zdecydowali się na nakręcenie filmu w formie teledysku. Dwaj bohaterowie poruszający się na wózkach uczestniczą w codziennej aktywności w równym stopniu, co pozostali koledzy - na ekranie widzimy scenki zatytułowane: sport, muzyka, kumple i szkoła.

Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomysłowość.

"Chcieliśmy uświadomić młodzieży, że ludzie niepełnosprawni nie różnią się od pełnosprawnych, jeżeli chodzi o potrzeby, pragnienia i marzenia. Tak samo się śmieją, tak samo złoszczą, tak samo kochają i tak samo nienawidzą. Są tacy sami, choć często potrzebują szczególnych udogodnień, takich jak wózek inwalidzki czy aparat słuchowy, aby móc normalnie funkcjonować. Poznanie i rozumienie zachowań innego człowieka to podstawa dobrej komunikacji." - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Przypominamy, że Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przygotowało dla nauczycieli specjalny pakiet edukacyjny: film oraz konspekt lekcji wychowawczej poświęconej problemom niepełnosprawności, są one dostępne na naszym portalu.

Więcej informacji nt. programu edukacyjnego "Razem w naszej szkole. Czy naprawdę jesteśmy inni?"

Autor: Joanna Pertkiewicz, Olga Janaszek-Serafin, Kapituła Konkursu

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas