Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Emerytura i świadczenie pielęgnacyjne

27.03.2019
Autor: B.

Mam 55 lat i jestem matką dziecka z niepelnosprawnością znaczną. Czy jeśli teraz zdecyduję się na rezygnację z pracy i na świadczenie pielęgnacyjne, będę mogła liczyć na to świadczenie zamiast na emeryturę? Tzn. czy jest potrzebny określony minimalny czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, po którym można pobierać je nadal zamiast emerytury (dużo niższej oczywiście)?

Szanowna Pani,

o ile spełnia Pani wszystkie przesłanki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, to będąc już na świadczeniu pielęgnacyjnym, kończąc wiek emerytalny to od Pani będzie zależeć czy złożyć wniosek o emeryturę, czy też pozostać na świadczeniu pielęgnacyjnym bez względu ile czasu będzie Pani pobierać świadczenie pielęgnacyjne.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę:

a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Więcej informacji uzyska Pani w wydziale świadczeń rodzinnych w Pani gminie.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas