Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

#dostepnoscminus: do poradni windy brak, a o klucz do toalety... trzeba prosić

15.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum Czytelniczki
Schody

Czytelniczka portalu Niepelnosprawni.pl pani Janina w ramach naszej akcji #dostepnoscminus poinformowała nas o barierach architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej na Śląsku i w Zagłębiu. Jeśli w Twoim rejonie również znajdują się absurdy architektoniczne – napisz do nas!

„Zauważyłam, iż do Poradni Genetycznej przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Zabrzu prowadzi kilka starych schodów. Windy brak – napisała pani Janina w mailu, do którego dołączyła fotografię niedostępnej części budynku szpitala, gdzie osoba starsza lub z niepełnosprawnością będzie miała problem z dostaniem się do niego. – Będąc już wewnątrz budynku również jeszcze należy pokonać schody. Jest to Pawilon nr 33 Szpitala, znajdującego się przy ulicy 3 maja 13-15 w Zabrzu” – dodała Czytelniczka.

stare schody prowadzące do poradni genetycznej w zabrzu

A kluczyk pani ma?

Brak windy czy podjazdu to nie jedyny problem. Jak się okazuje wciąż jeszcze są miejsca, gdzie trzeba… prosić o klucz do dostosowanej toalety.

„W Przychodni Milowice, znajdującej się w Sosnowcu przy ul. Baczyńskiego 14 oraz w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Ciniba), mieszczącej się przy ul. Bankowej 11a w Katowicach - o klucz trzeba prosić na recepcji” – poinformowala pani Janina.

Czytelniczka opisała także taki sam problem, na który natknęła się podczas wizyty w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

„Mianowicie, w Pawilonie 1, gdzie w pokoju nr 13 mieści się rejestracja m.in. do poradni chirurgicznej, aby skorzystać z toalety dla pacjentów, należy poprosić o klucz.”

białe drzwi w poradni z kartką o treści: Klucz w gabinecie nr 13

Dobry czas na zgłaszanie barier

Na początku roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozpoczęcie programu likwidacji barier architektonicznych w placówkach służby zdrowia. Poddanych kontroli i dostosowanych ma zostać 125 placówek ochrony zdrowia i 25 szpitali. Koszt całego Projektu to 150 mln złotych.

To dobry moment by iść w ślady pani Janiny i informować nas na bieżąco o barierach architektonicznych w szpitalach, przychodniach i klinikach – zachęcamy do udziału w naszej akcji #dostepnoscminus!

Jeśli w Twojej najbliższej okolicy, w miejscu, które mijasz każdego dnia albo w którym przypadkiem w wakacje się znajdziesz napotkasz tego rodzaju barierę lub absurd architektoniczny, zareaguj!

Zrób zdjęcie lub filmik i prześlij z krótkim opisem na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl lub po prostu zamieść na swoim profilu na Facebooku, Twitterze lub Instagramie z hasztagiem #dostepnoscminus – będziemy wtedy mogli znaleźć to, co zamieścisz.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Winda
  bolek48
  28.02.2019, 14:38
  Przychodnia zdrowia Kraków Białoruska gabinety lekarskie na piętrze brak windy .Zrobiono podjazd do rejestracji i dalej nic.
  odpowiedz na komentarz
 • dostepnosc
  niepełnosprawna
  26.02.2019, 17:22
  W Toruniu nie ma dostępności do lekarza rodzinnego, poniewaz Spółdzielnia Mieszkaniowa Runinkowo II zamkneła na okres zimy dostęp do windy /schody/
  odpowiedz na komentarz
 • "Wyrozumiałość" dla ON w ogrodach PZD!
  Ryszard 1640
  24.02.2019, 12:06
  Mam pełnoprawne pozwolenie wjazdu i parkowania na terenie mojej działki, lecz gdy przestałem pracować dla zarządu stałem się wyrzutkiem społeczności ogrodu. Psychopatyczne poczynania zarządu i bezdomnych utrzymanków zarządu od tzw. "czarnej roboty", fundują mi częstą gehennę, dawkując mi najprzeróżniejsze fizyczne przeszkody, a nie wypoczynek. Na nic się zdają pisma do władz PZD o rozwiązanie moich problemów. Czytając pisma związane z rodzinnymi ogródkami PZD wynika z tego, że jest to nagminna dyskryminacja osób niepełnosprawnych, a wszechwładni zarządzający mają za nic regulaminy statuty i prawa niepełnosprawnych, czując się bezkarnymi.
  odpowiedz na komentarz
 • Brak przystosowanej ubikacji w Szpitalu w Nowym Targu
  Paraplegik
  24.02.2019, 09:47
  Szpital im.Jana Pawła w Nowym Targu nie ma ani jednej ubikacji przystosowanej dla osób niepełnosprawnych,odddziały piękne,czyste,ale jak ma skorzystać z ubikacji osoba na wózku?nie ma uchwytów,wiem bo tam byłem!
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo
  Borzoi
  21.02.2019, 22:07
  To jest właściwy kierunek. Nikt tak jak my nie znajdzie i nie wykryje podobnych utrudnień. Chwała też redakcji Integracja, że to drukuje. Dobijajmy się o swoje. I dziękujmy opiekunom. Najlepiej przy urnach. Marszu na wózkach nie zorganizujemy. Siły górników też nie mamy. Nie możemy też niczym postraszyć jak nauczyciele, policjanci, służba zdrowia. Oni maja siłę my nie. Należy im się nie przeczę ale powinni i o nas pamiętać. Kiedy matki niepełnosprawnych protestowały w sejmie pokazywano niepełnosprawnego na wózku który protestował przeciwko tym strajkującym niepełnosprawnym. To było najgorsze dno. Pocieszam się, że musiał być po dopalaczach i przez kogoś podstawiony bo inaczej to nie da się tego wytłumaczyć.
  odpowiedz na komentarz
 • Medik Bydgoszcz
  Dynia
  18.02.2019, 10:45
  To samo w niby nowoczesnej przychodni Medik w bydgoskim Fordonie. Toaleta dla niepełnosprawnych zamknięta na klucz,. 15 minut ganiali mnie po piętrach bo nie wiadomo kto ma klucz. Nawet w piwnicy mi kazali szukać. Myślałam, że zrobie pod siebie. A nie było by problemu gdyby wizyta lekarska odbyła się zgodnie z godziną na którą byłam umówiona. 2 godzinne opóźnienie. Przede mną chodzące osoby a ja już ledwo mogę wysiedzieć z bólu na wózku. I jeszcze szukanie klucza do toalety. Dopiero gdy zapytałam czy to jakaś próba upokorzenia mnie czy jak, wtedy klucz sie znalazł.
  odpowiedz na komentarz
 • Mało tego......
  Jadzia na wózku
  15.02.2019, 21:56
  Nie tylko, bo na Dworcu PKP w Legnicy trzeba prosić o wszystko. O wniesienie na perony po schodach, o otwarcie toalety - ochronę o otwarcie ciężkich drzwi ochronę dworca też, albo uprzejmych pasażerów. Zapomniano o dworcu w Legnicy, wiele razy ochrona odmawiała pomocy bo nie mieli wystarczającej liczby lub tęgich pracowników, bo schodów jest ok.25 i do tej pory PLK nic nie zrobiła by zmienić coś. Pomagają,ale drużyny konduktorskie Kolei Dolnośląskich.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas