Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przejście z renty inwalidzkiej na rentę rodzinną

20.03.2019
Autor: B.

Czy osoba z orzeczeniem o częściowej niezdolności do pracy otrzyma rentę po zmarłym ojcu mimo, że posiada swoją rentę inwalidzką?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 68. Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do renty rodzinnej mają:

Ustęp pierwszy: Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Ustęp drugi: Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Tak więc aby mogła Pani otrzymać rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, musi Pani spełnić warunki wskazane w/w przepisie, czyli lekarz orzecznik musi orzec, iż jest Pani całkowicie niezdolna do pracy, a ta całkowita niezdolność do pracy powstała:

1) do ukończenia 16 lat lub

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 rok życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia

Warto zatem udać się do ZUS-u w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat renty rodzinnej. Z maila wynika, iż posiada Pani jedynie częściową niezdolność do pracy i to m.in. może stanowić przeszkodę w otrzymaniu renty rodzinnej.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk

prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas