Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Endometrioza – czy mogę się starać o orzeczenie o niepełnosprawności?

21.02.2019
Autor: N.

Dzień dobry. Jestem chora na endometriozę. Przeszłam zabieg usunięcia guza z jajnika, niestety są kolejne zrosty, które pewnie trzeba będzie usunąć. Czy choroba ta kwalifikuje mnie do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności? Jeśli tak, jakie dokumenty i gdzie powinnam złożyć? Pozdrawiam serdecznie.

Szanowna Pani,

zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. W związku z powyższym zalecam Pani rozmowę z Pani lekarzem ww. zakresie.

Jeżeli natomiast chodzi o sprawy formalne związane z kwestią ubiegania się o orzeczenie, zachęcam Panią do zapoznania się z informacjami na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, dotyczącymi instytucji orzekających, w tym procedur orzekania, trybu i zasady. Proszę także zajrzeć na nasz portal, by przeczytać o orzeczeniu do celów pozarentowych.

Proszę także skontaktować się w właściwym dla Pani Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności celem pobrania druku wniosku. Tam też uzyska Pani dokładną informację, jakie dokumenty dołączyć.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas