Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pierwszeństwo w zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej to fikcja

21.02.2019
Autor: T.

Wzięłam udział w konkursie do Urzędu Skarbowego, dotarłam wraz z 2 innymi osobami do ostatniego etapu. Mimo że miałam 3-letnie doświadczenie w skarbowości na stanowisku, o które się ubiegałam, i dołączyłam kopie orzeczenia, przegrałam. Wybrano osobę bez doświadczenia, na moje pytanie, dlaczego odrzucono moją kandydaturę usłyszałam, że nie przeszłam rozmów, bo uzyskałam tylko 1 punkt. Przy wyborze kandydata w ogóle nie jest brany pod uwagę wynik testu i doświadczenie, a jedynie liczy się subiektywna opinia komisji, która najwyraźniej nie lubi takich osób. Do kogo zgłosić to, co dzieje się na konkursach, dodam, że nie jestem jedyną niepełnosprawną, którą w ten sposób potraktowano.

Szanowna Pani,

Pani przypadek wymaga analizy, czy nie doszło do dyskryminacji w zatrudnieniu (na etapie rekrutacji). Ocena sytuacji powinna zostać dokonana przez prawnika, z którym będzie Pani miała bezpośredni kontakt. Może to być np. osoba w ramach nieodpłatnych porad prawnych.

Zachęcam też Panią do zapoznania się z poradnikiem antydyskryminacyjnym na stronie Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, gdzie znajdzie też Pani kontakt do organizacji zajmujących się kwestiami dyskryminacji (w tym instytucje państwowe).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas