Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Naruszona godność pacjenta. Opisz swoje doświadczenia!

11.02.2019
Autor: Redakcja
Karetka stoi przed szpitalem. Obok tablica z adresem e-mail: godni@niepelnosprawni.pl

Sytuacja 1: wzywasz pogotowie do bliskiej Ci osoby. Sytuacja 2: nieprzytomny trafiasz na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Sytuacja 3: całą noc spędzasz przy łóżku dziecka na OIOM-ie. Sytuacja zagrożenia życia to najbardziej dramatyczne okoliczności, w jakich możesz się znaleźć. Czy w takiej chwili ktoś pamięta o Twoich prawach i godności pacjenta? Napisz nam o swoich doświadczeniach!

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego – święto ustanowione w 1992 roku przez św. Jana Pawła II. To dobra okazja, by rozpocząć nowy cykl magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl, dotyczący praw i godności pacjenta z niepełnosprawnością.

To, że nie dochodzimy swoich praw, wynika najczęściej z ich nieznajomości. Co oczywiste, ważniejsze niż godne traktowanie jest dla nas ratowanie życia. Może jednak da się to połączyć? Na początek bierzemy pod lupę: pogotowie ratunkowe, Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM).

Jeśli:

 • dyspozytor odmówił Ci wysłania karetki,
 • lekarz i ratownicy nie chcieli zabrać chorego do szpitala,
 • jako osoba głucha lub głuchoniewidoma nie mogłaś/-eś porozumieć się z personelem medycznym,
 • byłaś/-eś świadkiem nieudolnej reanimacji,
 • lekarz podczas interwencji był zajęty dokumentacją, a nie badaniem pacjenta,
 • odmówiono Ci przejazdu karetką z Twoim niesamodzielnym podopiecznym,
 • spotkałaś/-eś się z dezinformacją na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym,
 • całą noc czekałaś/-eś na decyzję, czy przyjmą Cię na oddział,
 • ratownik, pielęgniarka, lekarz byli opryskliwi, traktowali Cię z góry
 • albo spotkały Cię inne nieprzyjemne sytuacje w stanie zagrożenia życia lub zdrowia

opisz nam swoje doświadczenia!

Na Twoją historię czekamy pod adresem e-mail: godni@niepelnosprawni.pl oraz w komentarzach pod tym artykułem. Gwarantujemy anonimowość!

Wspólnie spróbujmy znaleźć remedium na nie zawsze godne traktowanie pacjentów z niepełnosprawnością.

Razem możemy to zmienić!

Komentarz

 • Proszę o poradę w sprawie HOSPICJUM !
  awe
  15.02.2019, 23:50
  Jak długo może pacjent przebywać w hospicjum ? Brat ma nieoperacyjnego guza mózgu (olbrzymi oponiak) . W Szczecinie przeszedł zabieg gdzie założono zastawkę, po zabiegu przeszedł zapalenie opon mózgowych,różne stany zapalne,przebywał w szpitalu dwa miesiące. Lekarz neurochirurg podjął decyzje że musi być skierowany do hospicjum bo wymaga całodobowej opieki lekarsko-pielęgniarskiej .lekarz sam zadzwonił i załatwił wszystkie formalności związane z przewiezieniem brata do hospicjum (blisko mojego miejsca zamieszkania). Brat przebywał w hospicjum 11 miesięcy ale ciągle słyszałam od kierownictwa hospicjum że mam załatwiać inne miejsce dla brata. Załatwiłam następne hospicjum gdzie został przyjęty ale po miesiącu zadzwoniła pani doktor że mam w tej chwili zabierać brata ( to był horror ,bo mój mąż w tej chwili przechodził bardzo poważną operacje). Umówiłam się na spokojną rozmowę z dyrektorem hospicjum, na rozmowie dowiedziałam się że stan brata jest stabilny i mam załatwiać DPS lub ZOL. Stan brata pogarsza się z dnia na dzień ,jest od ponad roku leżący,od kilku miesięcy musi mieć posiłki miksowane,krztusi się,mnie nie poznaje gdzie miesiąc temu jeszcze wiedział że jestem siostrą. Proszę bardzo o poradę czy jest przepis że pacjent ma ograniczony czas pobytu w hospicjum.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas