Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rekordowy budżet PFRON. Ponad miliard złotych trafi do samorządów

08.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Magdalena Dąbek
Konferencja w PFRON. Za stołem siedzą prezes PFRON Marlena Maląg i Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

5,53 mld złotych – takim budżetem dysponuje w tym roku PFRON. To o blisko pół miliarda więcej niż w 2018 r. Ponad miliard złotych trafi do województw i powiatów na wspieranie osób z niepełnosprawnością.

- Chcemy pokazywać te dobre rzeczy, które osoby z niepełnosprawnością robią, i wspomagać ich mocne strony. Taka jest idea rządu, by kompleksowo wspierać osoby z niepełnosprawnością – mówiła Marlena Maląg (na zdj.), nowa prezes PFRON, podczas zorganizowanego 8 lutego 2019 r. spotkania dla dziennikarzy w siedzibie Funduszu.

Temu kompleksowemu wsparciu służą realizowane przez PFRON programy prozatrudnieniowe i aktywizujące, ale też środki, które trafiaja z Funduszu do władz samorządowych, a z których finansowane są m.in. turnusy rehabilitacyjne czy likwidacja barier. W tym roku tych pieniędzy będzie jeszcze więcej.

W samorządach o 100 mln zł więcej

- W tym roku ponad miliard złotych przekazujemy z PFRON do samorządów wojewódzkich i powiatowych na rożnego rodzaju zadania związane z rehabilitacja społeczną – powiedział podczas spotkania Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Będzie to o 100 milionów złotych niż w roku 2018.

Minister Michałkiewicz wskazał, że to samorządy są głównym partnerem PFRON w realizacji zadań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Także tych finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, który w tym roku rozporządzać będzie kwotą ok. 650 mln zł, a w przyszłym – ponad 2 mld zł.

Ponadto, jak poinformował Krzysztof Michałkiewicz, ok. 200 mln zł trafi do samorządów w ramach programu „Za życiem”. Zwiększyć mają się też nakłady na warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej.

Bardziej „Aktywny samorząd”

Wzrost wydatkow PFRON najlepiej widać na przykładzie programu „Aktywny samorząd”, na który nakłady wzrosły ze 108 mln do 146 mln zł.

- Ewaluacja programu „Aktywny samorząd” była efektem przeprowadzonych przez nas badań – powiedziała Dorota Habich, zastępca prezesa PFRON ds. programowych. – Wśród spontanicznie zgłaszanych potrzeb i obszarów, które w ocenie osób z niepełnosprawnościami wymagają największego wsparcia, były mieszkalnictwo i samodzielne życie. Te potrzeby zostały uględnione w innych programach rządu (m.in. w planie działań finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia – przyp. red.).

Wiceprezes Habich wśród wskazanych w badaniach potrzeb osób z niepełnosprawnością wymieniła także te związane z dostępem do nowoczesnych technologii i wsparciem mobilności. Stąd też w programie pojawiła się m.in. możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu skutera elektrycznego czy zdobycia prawa jazdy i dostosowania auta przez osobę głuchą.

Według przewidywań Zarządu PFRON, że w tym roku z „Aktywnego samorządu” wsparcie otrzyma 30 tys. osób, czyli o 7 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

Skąd w PFRON więcej pieniędzy?

Jak przekazał uczestnikom spotkania Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa PFRON ds. finansowych, tegoroczny wyższy budżet Funduszu to efekt większych o 400 mln zł przychodów z tzw. kar na PFRON, czyli pieniędzy wpłacanych przez pracodawców niespełniających wymogów dotyczących zatrudnienienia osób z niepełnosprawnością.

Co ciekawe, więcej o 170 mln zł trafi do pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. W sumie w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 3,321 mld zł, co stanowi ok. 60 proc. budżetu PFRON.

Komentarz

  • Sukces czy porażka?
    Keraj
    12.02.2019, 12:05
    12luty 2019 rok. Do końca sierpnia 2018r należało złożyć wnioski o dofinansowanie do sprzętu w ramach programu aktywny samorząd. Złożyłem i co? Po ponad pięciu miesiącach pytam MOPR co w sprawie? Ano PFRON nie ma pieniędzy i każe czekać. Już dziś wiadomo że kwoty o które wnioskowali są okrojone przynajmniej o połowę. No to jak znam życie zainteresowani kupią sprzęt mniej wartościowy /bo dają więc trzeba brać / a za trzy lata ponownie ustawia się w kolejce - bo już się zepsuł. Mam pytanie dla czego programów w ramach aktywnego samorządu nie prowadzi PFRON tylko poszukal pośrednika czyli pracowników MOPR? Pośrednik to pozwolę sobie wyjaśnić - dodatkowe koszty! Czy w super siedzibach PFRON nie ma. fachowców aby pomagać bez pośredników ON? Tak samo z programem solidarnościowym. Dodatkowa instytucja rozdzielajaca pieniądze podlegała pod ten sam resort czyli Ministra Finansów. Instytucja dunlujaca PFRON?! I my mówimy że nie ma pieniędzy? Ile z każdej złotówki wydanej prze państwo trafia bezpośrednio do potrzebujących pomocy? Pytanie nadal bez odpowiedzi! Zdaje sobie sprawę że portal niepełnosprawni.pl /tak potrzebny środowisku/ utrzymuje się dzięki takim instytucja jak PFRON ale może warto zadać niewygodne pytania władzom PFRON. -ile kosztuje nas podatników utrzymanie PFRON? Siedziby? Etaty? -jakimj funduszami dysponuje /przypomnę PFRON jest agenda ministra finansow/ - na co te środki przeznacza bez ogolnikow tylko konkretnie na co? -dla czego sam jako instytucja nie pomaga ON tylko robi to rękoma Mops a to dodatkowe koszta, etaty siedziby itd itd. Redakcjo możesz zapytać - dla czego sam nie zapytasz? Pytałem! Odpowiedzi brak!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas