Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rekordowy budżet PFRON. Ponad miliard złotych trafi do samorządów

08.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Magdalena Dąbek
Konferencja w PFRON. Za stołem siedzą prezes PFRON Marlena Maląg i Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

5,53 mld złotych – takim budżetem dysponuje w tym roku PFRON. To o blisko pół miliarda więcej niż w 2018 r. Ponad miliard złotych trafi do województw i powiatów na wspieranie osób z niepełnosprawnością.

- Chcemy pokazywać te dobre rzeczy, które osoby z niepełnosprawnością robią, i wspomagać ich mocne strony. Taka jest idea rządu, by kompleksowo wspierać osoby z niepełnosprawnością – mówiła Marlena Maląg (na zdj.), nowa prezes PFRON, podczas zorganizowanego 8 lutego 2019 r. spotkania dla dziennikarzy w siedzibie Funduszu.

Temu kompleksowemu wsparciu służą realizowane przez PFRON programy prozatrudnieniowe i aktywizujące, ale też środki, które trafiaja z Funduszu do władz samorządowych, a z których finansowane są m.in. turnusy rehabilitacyjne czy likwidacja barier. W tym roku tych pieniędzy będzie jeszcze więcej.

W samorządach o 100 mln zł więcej

- W tym roku ponad miliard złotych przekazujemy z PFRON do samorządów wojewódzkich i powiatowych na rożnego rodzaju zadania związane z rehabilitacja społeczną – powiedział podczas spotkania Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Będzie to o 100 milionów złotych niż w roku 2018.

Minister Michałkiewicz wskazał, że to samorządy są głównym partnerem PFRON w realizacji zadań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Także tych finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, który w tym roku rozporządzać będzie kwotą ok. 650 mln zł, a w przyszłym – ponad 2 mld zł.

Ponadto, jak poinformował Krzysztof Michałkiewicz, ok. 200 mln zł trafi do samorządów w ramach programu „Za życiem”. Zwiększyć mają się też nakłady na warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej.

Bardziej „Aktywny samorząd”

Wzrost wydatkow PFRON najlepiej widać na przykładzie programu „Aktywny samorząd”, na który nakłady wzrosły ze 108 mln do 146 mln zł.

- Ewaluacja programu „Aktywny samorząd” była efektem przeprowadzonych przez nas badań – powiedziała Dorota Habich, zastępca prezesa PFRON ds. programowych. – Wśród spontanicznie zgłaszanych potrzeb i obszarów, które w ocenie osób z niepełnosprawnościami wymagają największego wsparcia, były mieszkalnictwo i samodzielne życie. Te potrzeby zostały uględnione w innych programach rządu (m.in. w planie działań finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia – przyp. red.).

Wiceprezes Habich wśród wskazanych w badaniach potrzeb osób z niepełnosprawnością wymieniła także te związane z dostępem do nowoczesnych technologii i wsparciem mobilności. Stąd też w programie pojawiła się m.in. możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu skutera elektrycznego czy zdobycia prawa jazdy i dostosowania auta przez osobę głuchą.

Według przewidywań Zarządu PFRON, że w tym roku z „Aktywnego samorządu” wsparcie otrzyma 30 tys. osób, czyli o 7 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

Skąd w PFRON więcej pieniędzy?

Jak przekazał uczestnikom spotkania Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa PFRON ds. finansowych, tegoroczny wyższy budżet Funduszu to efekt większych o 400 mln zł przychodów z tzw. kar na PFRON, czyli pieniędzy wpłacanych przez pracodawców niespełniających wymogów dotyczących zatrudnienienia osób z niepełnosprawnością.

Co ciekawe, więcej o 170 mln zł trafi do pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. W sumie w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 3,321 mld zł, co stanowi ok. 60 proc. budżetu PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • świat pełnosprawnych inaczej daleki od rzeczywistości nawet pełnosprawnych
  Walko
  10.03.2019, 21:04
  Piękny artykuł ale nadal środki pieniężne trafiają nie do grup docelowych ( tj, konkretny Kowalski niepełnosprawny ) tylko przechodzą przez pośredników którzy nawet z niepełnosprawnością nic nie mają wspólnego. Chodzi tu głównie o stowarzyszenia, m.in. kościoły, związki wyznaniowe, fundacje, koła gospodyń, a nawet osoby prywatne które piszą piękne projekty i przechodzą do realizacji. Trzeba dodać że teraz niepełnosprawni nawet nie wiedzą gdzie mają szukać wsparcia w społecznościach lokalnych. To czysta manipulacja środkami pieniężnymi. Zmiana prezesa spowoduje zmiany.....
  odpowiedz na komentarz
 • Dotyczy dofinansowania do wózków elektrycznych
  Obrzut Małgorzata
  07.03.2019, 17:23
  Moja corka porusza się na wózku o napędzie elektrycznym ,wózek który posiada jest już bardzo stary po naprawach ale na nowy wózek z wieloma funkcjami nie ma dofinansowania ,corka skuterem nie jest w stanie się poruszać bo ma rdzeniowy zanik mięśni i bardzo osłabione ręce i nogi .Corka rękami nie jest w stanie poruszyć wózka ręcznie ,wiec wózek elektryczny to jej nogi ,dlaczego takie osoby pozbawia się poprostu nóg pomijając dofinansowania do takich wózków .
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni bariery architektoniczne
  niepełnosprawna
  25.02.2019, 10:51
  Szukam mieszkania dla niepełnosprawnych w bloku tylko dla niepełnosprawnych i seniorów ,z teleopieką i pracownikiem dyżurnym .Chodzi o rodzaj akademika.Mam możliwość finansowania ze sprzedaży starego lokalu. Liczyłam że miasto weżmie na siebie organizację ,co było by konkretną pomocą.Właśnie dowiedziałam się ,że takich inicjatyw nie ma i są planowane.....Pomagać trzeba sensownie.
  odpowiedz na komentarz
 • waloryzacja
  max33
  17.02.2019, 17:58
  Powinna być coroczna waloryzacja dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pensja minimalna i ceny idą w górę a dofinansowanie cały czas na tym samym poziomie.
  odpowiedz na komentarz
 • Ciąg dalszy sukces czy porażka?
  Keraj
  15.02.2019, 12:28
  Wczoraj rozmawiam z znajoma która pracuje zajmując się aktywnym samorządem. I co mówi - pieniędzy jest coraz mniej! PFRON mówi mamy pół miliarda więcej ale samorządy dostaną tylko 100milionow. Kto mówi prawdę? Czy pracownicy MOPRu czy PFRONu? Czy ten rząd i jego agendy już zawsze będą mi się kojarzyły z tym że jak mówią będzie więcej to oznacza że jest mniej?! Skoro jest tak dobrze to dla czego jest tak źle?
  odpowiedz na komentarz
 • Będą rekordowe odmowy
  Dorota
  15.02.2019, 10:01
  Haha rekordowo to znów niepelnosprawni nie dostaną dofinansowania do sprzętu, turnusów... Jak w zeszlym roku nie.dostaniemy zwrotu za. pieluchomajtki, wozek c,y turnus... skandal!
  odpowiedz na komentarz
 • Sukces czy porażka?
  Keraj
  12.02.2019, 12:05
  12luty 2019 rok. Do końca sierpnia 2018r należało złożyć wnioski o dofinansowanie do sprzętu w ramach programu aktywny samorząd. Złożyłem i co? Po ponad pięciu miesiącach pytam MOPR co w sprawie? Ano PFRON nie ma pieniędzy i każe czekać. Już dziś wiadomo że kwoty o które wnioskowali są okrojone przynajmniej o połowę. No to jak znam życie zainteresowani kupią sprzęt mniej wartościowy /bo dają więc trzeba brać / a za trzy lata ponownie ustawia się w kolejce - bo już się zepsuł. Mam pytanie dla czego programów w ramach aktywnego samorządu nie prowadzi PFRON tylko poszukal pośrednika czyli pracowników MOPR? Pośrednik to pozwolę sobie wyjaśnić - dodatkowe koszty! Czy w super siedzibach PFRON nie ma. fachowców aby pomagać bez pośredników ON? Tak samo z programem solidarnościowym. Dodatkowa instytucja rozdzielajaca pieniądze podlegała pod ten sam resort czyli Ministra Finansów. Instytucja dunlujaca PFRON?! I my mówimy że nie ma pieniędzy? Ile z każdej złotówki wydanej prze państwo trafia bezpośrednio do potrzebujących pomocy? Pytanie nadal bez odpowiedzi! Zdaje sobie sprawę że portal niepełnosprawni.pl /tak potrzebny środowisku/ utrzymuje się dzięki takim instytucja jak PFRON ale może warto zadać niewygodne pytania władzom PFRON. -ile kosztuje nas podatników utrzymanie PFRON? Siedziby? Etaty? -jakimj funduszami dysponuje /przypomnę PFRON jest agenda ministra finansow/ - na co te środki przeznacza bez ogolnikow tylko konkretnie na co? -dla czego sam jako instytucja nie pomaga ON tylko robi to rękoma Mops a to dodatkowe koszta, etaty siedziby itd itd. Redakcjo możesz zapytać - dla czego sam nie zapytasz? Pytałem! Odpowiedzi brak!
  odpowiedz na komentarz
 • U mnie standardowo PCPR nie ma pieniędzy z PFRONu na środki pomocnicze już w pażdzierniku.
  KInga
  11.02.2019, 16:05
  Ciechanów i Ostrołęka tak samo od października do grudnia pieniędzy nie ma i tak już było za rządów PO-PSL do dziś. A w programie PUNKT WSPÓLNY , który prowadzi pani dr Ogórek mówiono, że do PFRONu co roku zwracane jest 500 mln. zł. z miast wojewódzkich . Pieniądze wolą zwrócić do centrali niż pomóc niepełnosprawnym. Prowadząca program też się dziwiła dlaczego tak się dzieje.
  odpowiedz na komentarz
 • Teraz niepełnosprawni będą mieli dużo więcej ? ZOBACZYMY !!!!!!!
  kasia
  11.02.2019, 14:02
  Pięknie wygląda jak czytamy informacje w mediach.Kiedy trzeba wiele godzin odstać w kolejce 2 stycznia ,nie wygląda to tak wesoło. Jeżeli złożę wniosek po tym terminie wniosek zostanie rozpatrzony ale nie ma szans na realizacje. Tak to wygląda że kto pierwszy ten lepszy . Tak samo jak z zapowiedziami minister E.Rafalskiej o środkach w budżecie na wyrównanie emerytur matkom EWK, o ich wsparciu przez rząd który się troszczy ,rozumie i chce tę niesprawiedliwość zrównoważyć.Zapowiedzi zawsze są piękne, gorzej jest z ich realizacją To tak jak z 500 PLN dla niepełnosprawnych czy dosypką dla emerytowanych matek. Ja w obietnice rządu przestałam wierzyć.Nie jesteśmy priorytetem, nie mamy 5-cioro zdrowych dzieci, nie jesteśmy seniorami czy kombatantami. Dla naszych dzieci są drożejące leki,a cała reszta może być odrzucana w Senacie aby nie doprowadzić do dalszych prac. Tak widzę zapowiedzi o wsparciu niepełnosprawnych ,niesamodzielnych dorosłych dzieci i ich matek. Moja wiara w poprawę warunków życia matek emerytek i rencistek jest równa zeru.Ale zawsze takie obietnice ładnie wyglądają zwłaszcza przed wyborami- !!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Praca
  Aga
  10.02.2019, 08:12
  Niech utworza miejsca pracy dla osob np. Gluchoniemych bo nie maja gdzie pracowac a czesto nie dostaja swiadczen. A z czegos trzeba zyc!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie do zakupu roweru.
  Jan.
  09.02.2019, 13:15
  Czy dostanę w takim przypadku dofinansowanie do zakupu roweru ze wspomaganiem jako niepełnosprawny z niewydolnością serca.
  odpowiedz na komentarz
 • Turnusy rehabilitacyjne
  Filip5555
  09.02.2019, 12:37
  Zapytuje czy osoby z znacznym stopniu niepodległości będą mogli starać się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego co roku a nie co 3,4 lata
  odpowiedz na komentarz
 • Skoro mają pieniądze
  niepełnosprawna
  08.02.2019, 16:18
  Niech podniosą niepełnosprawnym pracującym na stażach wynagrodzenie za tę pracę .Obecne jest bardzo niskie , a zdarza się ,że te osoby nie mają renty , a z tego stażowego stypendium trudno wyżyć , bo wszystko drożeje .Także należy zadbać ,by w czasie pracy na stażu te osoby miały opłacane ubezpieczenie emerytalne - rentowe.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas