Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta dla osoby chorej na schizofrenię

20.03.2019
Autor: P.

Moja mama choruje na schizofrenię, aktualnie przebywa w zakładzie psychiatrycznym, gdzie została przewieziona z ulicy... Od listopada podawane są leki, lecz nadal nie widać poprawy... Po rozmowie z lekarzem okazało się, że wypiszą ją w tym miesiącu mimo, że nadal nie dociera do niej że jest chora. Czy lekarz może ją wypisać? Czy mojej mamie przysługuje zasiłek? Dodam, że nie pracuje od około 9 lat.

Szanowna Pani,

pierwsza kwestia to kwestia medyczna, którą warto skonsultować z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Można to uczynić w ramach ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta, tel. 800 190 590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych), czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 20.00. Można także napisać do Rzecznika, podaje adres:

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

ul. Młynarska 46

01-171 Warszawa

Rozumiem, iż pyta Pani o zasiłek chorobowy, który jest związany z pozostawaniem pod ubezpieczeniem chorobowym. Skoro Pani Mama od 9 lat nie jest ubezpieczona – nie są płacone składki na ubezpieczenie chorobowe, to nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Można jednak udać się do ZUS-u w celu skonsultowania możliwości uzyskania przez Pani Mamę renty.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas