Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy 1918-2018. Wojciech Wirowski

26.03.2019
Autor: Małgorzata Karolina Piekarska, fot. Ryszard Rzebko/„Nasze Sprawy”
Wojciech Wirowski

1953–2003
dziennikarz, redaktor, społecznik

Pierwszy w historii Telewizji Polskiej niepełnosprawny dziennikarz, który wystąpił na wizji jako prezenter na wózku. Swoją postawą i działaniem pomógł wielu ludziom poszkodowanym przez los. Twórczy, aktywny, pełen pasji. Błyskotliwy i inteligentny.

Pracę dziennikarską rozpoczął w „Trybunie Ludu”, potem była „Trybuna”. Współpracował z telewizją, w której prowadził program „Bariery” pod redakcją Ryszarda Danielewskiego, a później programy „Tacy sami” i „Spróbujmy razem”.

Jego wielką miłością było wędkarstwo. Był też świetnym żeglarzem – sternikiem jachtowym, uczestnikiem wielu regat, w tym międzynarodowych, współorganizatorem Mazurskiej Operacji Żagiel, współrealizatorem dalekomorskich rejsów jachtu „Fryderyk Chopin” w ramach Szkoły pod Żaglami, Zasłużonym Działaczem Żeglarstwa Polskiego oraz Kawalerem „Białej Gwiazdy” Mesy Kaprów Polskich i jej skarbnikiem.

Przez wiele lat pracował w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jako wiceprezes, a od 1998 r. (po śmierci Piotra Janaszka) prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem walczył o wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych i rozwój polskiej rehabilitacji. Współpracował z miesięcznikiem „Nasze Sprawy”.

Jak napisał w pożegnalnym wspomnieniu redaktor naczelny czasopisma, Ryszard Rzebko: „(...) stał się dla środowiska niepełnosprawnych przykładem braku ograniczeń i możliwości tych osób i był symbolem sukcesu. Jako dziennikarz (...) był nie tylko wybitnym znawcą problematyki niepełnosprawności, ale celnie potrafił wyławiać zjawiska i poczynania negatywne, piętnować je, dawać recepty, a także prezentować właściwe rozwiązania (...)”.

Wyjeżdżał na konferencje i zjazdy. Organizował imprezy integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Ostatnią była Integracyjna Biesiada Wędkarska. Miał przed sobą kolejne plany i rozpoczęte przedsięwzięcia. Odszedł w 2003 r. – Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas