Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy 1918-2018. Krystyna Sienkiewicz

30.01.2019
Autor: Małgorzata Karolina Piekarska, fot. Agata Grzybowska
Krystyna Sienkiewicz

1935–2017
aktorka filmowa, teatralna i śpiewająca, plastyczka

Od najmłodszych lat była uzdolniona humanistycznie. Potrafiła czytać i pisać już jako czteroletnia dziewczynka.

Jej debiut sceniczny był dziełem przypadku. W trakcie studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (ASP) 1 września 1955 r. zastąpiła chorą koleżankę w Studenckim Teatrze Satyryków (STS). Krzysztof Teodor Toeplitz napisał o niej wtedy: „różowe zjawisko STS-u”. Dwa lata później, po ukończeniu ASP, została zaangażowana do STS-u jako aktorka. Już w następnym roku zadebiutowała w filmie Wojciecha Jerzego Hasa Pożegnania. Ogromną popularność przyniosły jej role szeregowego Anieli w kultowej komedii wojennej Rzeczpospolita babska oraz matki w serialu Rodzina Leśniewskich. W zaciszu domowym niezmiennie zajmowała się twórczością plastyczną.

W latach 90. w wyniku krwotoku przedsiatkówkowego w obojgu oczach na długi czas utraciła 85 proc. wzroku. Mimo to pozostała aktywna zawodowo, nadal też oddawała się zajęciom plastycznym. W kurpiowskiej chacie, którą kupiła na Podlasiu jeszcze w latach 80.i przeniosła na ul. Płatniczą w Warszawie, zorganizowała „sklep niepotrzebnych rzeczy – chatę”. Prowadziła tam coś w rodzaju galerii artystycznej, sklepu i przytuliska dla zwierząt, których miała dość dużo.

Malowała, mocno już niedowidząc (najczęściej koty), wyrabiała anioły z masy solnej, wyszywała, haftowała i szyła szmaciane lalki. Wytwory te można było kupić w chacie. Wtedy też napisała swoje trzy na poły biograficzne książki: „Haftowane gałgany”, ”Skrawki” i „Cacko” oraz zbiór opowiadań „Zgadnij, z kim leżę?”.

Zagrała w ponad 50 filmach i serialach. Występowała w wielu teatrach warszawskich, m.in. w Ateneum im. Stefana Jaracza, Rampie na Targówku i Syrenie, grając ponad 40 ról. Gościnnie pojawiała się w Kabarecie Starszych Panów. Była też jedną z gwiazd programów kabaretowych Olgi Lipińskiej. Za działalność na rzecz kultury polskiej została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas