Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana specjalnego zasiłku opiekuńczego na świadczenie pielęgnacyjne

14.03.2019
Autor: G.

Czy mam pisać pozew do sądu o zasiłek wyższy, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. ? Opiekuję się chorą żoną, pobieram 620 zł.

Szanowny Panie

Świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. (tj. Dz.U. 2018, poz. 2220 z późn. zm.) o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z art. 17 ust 5 pkt 1) lit b) ww. ustawy, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jednakże opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany specjalnego zasiłku opiekuńczego na świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała po 18. lub 25. roku życia. Warunkiem jest rezygnacja z zasiłku na rzecz świadczenia (złożenie wniosku). Uzależnienie wysokości wsparcia dla opiekuna od tego, w jakim momencie życia podopiecznego stwierdzono jego niepełnosprawność Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości (art. 32 Konstytucji) w wyroku z 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13).

Zachęcam do zapoznania się z tematem zmiany zasiłku opiekuńczego na świadczenie pielęgnacyjne np. na portalu infor.pl

Zalecam również kontakt z organem właściwym w zakresie ww. świadczenia w Pana miejscowości i zapytanie się o procedowanie w tym zakresie. Z mojego doświadczenia wiem, że organy udzielają informacji jak postępować (jeżeli zetknęły się już z tą kwestią w swoim rejonie). Praktyka pokazuje, że na chwilę obecną sam organ nie przyznaje jednak świadczenia i konieczne jest odwoływanie się do wyższej instancji.

Podkreślam, że praktyka w tym zakresie nie jest jeszcze ugruntowana. Warto więc skorzystać także z bezpośredniej pomocy prawnika. Każda sprawa jest indywidualna. Proszę pamiętać o możliwości skorzystania z darmowej pomocy prawnej.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas