Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uprawnienia przy symbolu 05-R

04.10.2019
Autor: W.

Co daje symbol O5-R mi i przyszłemu pracodawcy?

Szanowny Panie,

W związku z Pana pytaniem zachęcam do zapoznania się z artykułem na stronie Niepelnosprawni.pl w kwestii symboli dotyczących niepełnosprawności. Symbol 05-R oznacza niepełnosprawność związaną z dysfunkcją narządu ruchu, w tym m.in. wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu, układowe choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory narządu ruchu czy amputacje oraz wiele innych schorzeń w obrębie narządu ruchu.

Kwestie ulg i uprawnień (w tym uprawnienia pracownicze) są związane z posiadaniem przez osobę poszczególnego stopnia niepełnosprawności. Proszę zapoznać się np. z artykułem dotyczącym znacznego stopnia niepełnosprawności. 

Jeżeli chodzi o kwestię wsparcia pracodawcy, to informuję, że w związku z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością w myśl przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca może otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionego pracownika. Wszelkie informacje związane z dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością znajdzie Pan na stronie PFRON-u. W szczególności znajdują się tam szczegółowo opisane warunki ubiegania się o dofinansowanie. 

Oprócz dofinansowania pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnością można skorzystać z wielu innych ulg i udogodnień. Zachęcam do zapoznania się z informacjami na ten temat. Jest to co prawda strona Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Gdyni, ale znajdują się pod tym adresem przydatne uniwersalne informacje w interesującym Pana temacie. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas