Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Sopocie opiekunom dorosłych zamiast 520 zł wypłacano świadczenie pielęgnacyjne. Wojewoda żąda zwrotu pieniędzy

24.01.2019
Autor: oprac. tp, fot. M. Kuśmierz
Źródło: Radio ZET
Rozsypane banknoty i monety przekreślone czerwoną linią

Jak podaje Radio ZET, Wojewoda Pomorski żąda od władz Sopotu zwrotu ponad 846 tys. zł. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, które w tym mieście od 2014 r. wypłacane jest wszystkim opiekunom, bez różnicowana ich pod względem wieku nabycia niepełnosprawności przez podopiecznego.

„Wojewoda uważa jednak, że to złamanie prawa i 40 opiekunów ma według jego zaleceń od stycznia dostawać nawet ponad 900 złotych miesięcznie mniej niż do tej pory, a część z nich może nawet stracić całkowicie prawo do jakichkolwiek świadczeń” – podaje serwis Radiozet.pl.

Sopot idzie do sądu

W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że różnicowanie świadczeń dla rodziców i opiekunów z powodu wieku powstania niepełnosprawności podopiecznego jest niezgodne z konstytucją. Do dziś jednak nie zmieniono przepisów w tym zakresie, dlatego większość ośrodków pomocy społecznej wypłaca świadczenia według starych zasad.

- Zupełnie inaczej interpretujemy wyrok trybunału. Jako że w tej kwestii nie zmieniamy zdania, będziemy szukać rozstrzygnięć w sądzie – powiedział Radiu ZET szef sopockiego MOPS Andrzej Czekaj.

Zapewnił też, że opiekunom osób dorosłych będą nadal wypłacane świadczenia w wysokości obecnie 1583 zł, zamiast 620 zł.

Komentarz

  • warto przypomnieć
    SON "Podkarpacie"
    26.01.2019, 20:46
    " Uzależnianie przyznania opiekunowi świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją - orzekł 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza? Chodzi o art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r., zgodnie z którym rezygnujący z pracy, aby sprawować opiekę nad osobą bliską, której niepełnosprawność powstała po ukończeniu 18. roku życia lub w trakcie nauki po ukończeniu 25. roku życia, nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Przepis ten został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego (TK) przez posłów PiS. Według nich narusza on zasady demokratycznego państwa prawnego, sprawiedliwości społecznej, równości wobec prawa oraz obowiązek zapewnienia osobom z niepełnosprawnością pomocy w zabezpieczeniu egzystencji. Drugi zaskarżony przez posłów PiS przepis (art. 16a ust. 2, 3, 4 i 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych) dotyczył kryterium dochodowego (623 zł), jako warunku uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego (SZO). Jednak w tej kwestii wyrok TK nie był przychylny wnioskodawcom – Trybunał uznał, że przepis ten jest zgodny z konstytucją." Tak więc: ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE NALEŻY SIĘ WSZYSTKIM OPIEKUNOM, ALE JEGO PRZYZNANIE MOŻEI BYĆ OBWAROWANE KRYTERIUM DOCHODOWYM, PO PRZEKROCZENIU KTÓREGO ŚWIADCZENIE NIE PRZYSŁUGUJE.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas