Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Sopocie opiekunom dorosłych zamiast 520 zł wypłacano świadczenie pielęgnacyjne. Wojewoda żąda zwrotu pieniędzy

24.01.2019
Autor: oprac. tp, fot. M. Kuśmierz
Źródło: Radio ZET
Rozsypane banknoty i monety przekreślone czerwoną linią

Jak podaje Radio ZET, Wojewoda Pomorski żąda od władz Sopotu zwrotu ponad 846 tys. zł. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, które w tym mieście od 2014 r. wypłacane jest wszystkim opiekunom, bez różnicowana ich pod względem wieku nabycia niepełnosprawności przez podopiecznego.

„Wojewoda uważa jednak, że to złamanie prawa i 40 opiekunów ma według jego zaleceń od stycznia dostawać nawet ponad 900 złotych miesięcznie mniej niż do tej pory, a część z nich może nawet stracić całkowicie prawo do jakichkolwiek świadczeń” – podaje serwis Radiozet.pl.

Sopot idzie do sądu

W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że różnicowanie świadczeń dla rodziców i opiekunów z powodu wieku powstania niepełnosprawności podopiecznego jest niezgodne z konstytucją. Do dziś jednak nie zmieniono przepisów w tym zakresie, dlatego większość ośrodków pomocy społecznej wypłaca świadczenia według starych zasad.

- Zupełnie inaczej interpretujemy wyrok trybunału. Jako że w tej kwestii nie zmieniamy zdania, będziemy szukać rozstrzygnięć w sądzie – powiedział Radiu ZET szef sopockiego MOPS Andrzej Czekaj.

Zapewnił też, że opiekunom osób dorosłych będą nadal wypłacane świadczenia w wysokości obecnie 1583 zł, zamiast 620 zł.

Komentarz

  • Niesprawiedliwosc
    opiekun
    25.01.2019, 10:59
    To po co istnieje Trybunal Konstytucyjny, skoro np. Prawo pomagajace slabszym, pokrzywdzonym przez los nie jest stosowane. PO nie zrealizowalo wyroku, a PIS mial juz Ponad 3 lata na to. Obiecywali, ze zrownaja w 2019 roku i dalej cisza, zdrowi maja pespektywy, chorzy i ich opiekunowie sa zapomnieni. 500zl dla dziecka i prawie tyle samo na utzymanie dla opiekuna to szczyt hipokryzji tego "katolickiego" rzadu. Szkoda, ze nikt nie mowi o tym w telewizj, moze by to cos pomoglo.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas