Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Sopocie opiekunom dorosłych zamiast 520 zł wypłacano świadczenie pielęgnacyjne. Wojewoda żąda zwrotu pieniędzy

24.01.2019
Autor: oprac. tp, fot. M. Kuśmierz
Źródło: Radio ZET
Rozsypane banknoty i monety przekreślone czerwoną linią

Jak podaje Radio ZET, Wojewoda Pomorski żąda od władz Sopotu zwrotu ponad 846 tys. zł. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, które w tym mieście od 2014 r. wypłacane jest wszystkim opiekunom, bez różnicowana ich pod względem wieku nabycia niepełnosprawności przez podopiecznego.

„Wojewoda uważa jednak, że to złamanie prawa i 40 opiekunów ma według jego zaleceń od stycznia dostawać nawet ponad 900 złotych miesięcznie mniej niż do tej pory, a część z nich może nawet stracić całkowicie prawo do jakichkolwiek świadczeń” – podaje serwis Radiozet.pl.

Sopot idzie do sądu

W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że różnicowanie świadczeń dla rodziców i opiekunów z powodu wieku powstania niepełnosprawności podopiecznego jest niezgodne z konstytucją. Do dziś jednak nie zmieniono przepisów w tym zakresie, dlatego większość ośrodków pomocy społecznej wypłaca świadczenia według starych zasad.

- Zupełnie inaczej interpretujemy wyrok trybunału. Jako że w tej kwestii nie zmieniamy zdania, będziemy szukać rozstrzygnięć w sądzie – powiedział Radiu ZET szef sopockiego MOPS Andrzej Czekaj.

Zapewnił też, że opiekunom osób dorosłych będą nadal wypłacane świadczenia w wysokości obecnie 1583 zł, zamiast 620 zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • wojewoda błądzi
  piotr
  29.01.2019, 13:28
  w WSA jest na 100 % sprawa wygrana i Sopocki mops nie ma się czego obawiać !
  odpowiedz na komentarz
 • warto przypomnieć
  SON "Podkarpacie"
  26.01.2019, 20:46
  " Uzależnianie przyznania opiekunowi świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją - orzekł 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza? Chodzi o art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r., zgodnie z którym rezygnujący z pracy, aby sprawować opiekę nad osobą bliską, której niepełnosprawność powstała po ukończeniu 18. roku życia lub w trakcie nauki po ukończeniu 25. roku życia, nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Przepis ten został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego (TK) przez posłów PiS. Według nich narusza on zasady demokratycznego państwa prawnego, sprawiedliwości społecznej, równości wobec prawa oraz obowiązek zapewnienia osobom z niepełnosprawnością pomocy w zabezpieczeniu egzystencji. Drugi zaskarżony przez posłów PiS przepis (art. 16a ust. 2, 3, 4 i 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych) dotyczył kryterium dochodowego (623 zł), jako warunku uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego (SZO). Jednak w tej kwestii wyrok TK nie był przychylny wnioskodawcom – Trybunał uznał, że przepis ten jest zgodny z konstytucją." Tak więc: ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE NALEŻY SIĘ WSZYSTKIM OPIEKUNOM, ALE JEGO PRZYZNANIE MOŻEI BYĆ OBWAROWANE KRYTERIUM DOCHODOWYM, PO PRZEKROCZENIU KTÓREGO ŚWIADCZENIE NIE PRZYSŁUGUJE.
  odpowiedz na komentarz
 • Niesprawiedliwosc
  opiekun
  25.01.2019, 10:59
  To po co istnieje Trybunal Konstytucyjny, skoro np. Prawo pomagajace slabszym, pokrzywdzonym przez los nie jest stosowane. PO nie zrealizowalo wyroku, a PIS mial juz Ponad 3 lata na to. Obiecywali, ze zrownaja w 2019 roku i dalej cisza, zdrowi maja pespektywy, chorzy i ich opiekunowie sa zapomnieni. 500zl dla dziecka i prawie tyle samo na utzymanie dla opiekuna to szczyt hipokryzji tego "katolickiego" rzadu. Szkoda, ze nikt nie mowi o tym w telewizj, moze by to cos pomoglo.
  odpowiedz na komentarz
 • Do realista
  Keraj
  25.01.2019, 05:32
  A czy to pierwszy raz kiedy PiS łamie konstytucję? Idą w zaparte. Ja już się pogubiłem czy wprowadzenie ustawy o SN było sukcesem? A może jak się z niej czyli ustawy szybciutko wycofywali? Jedno jest pewne władze Sopotu maja plusa za swoją decyzję. Sugerowałbym na taką rozprawę zaprosić wszystkich którym przyznano w/w świadczenie. Redakcjo proszę o podanie miejsca i terminu rozprawy do wiadomości.
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo Sopot!
  Anna
  24.01.2019, 23:48
  dość dyskryminacji
  odpowiedz na komentarz
 • Rafalska do wymiany
  Mistrz
  24.01.2019, 23:02
  Ona już trzy lata siedzi na stołku i tyle złych rzeczy zrobiła dla niepełnosprawnych. To z naszych podatków PIS finansuje 500+. Idą wybory, trzeba będzie odpłacić.
  odpowiedz na komentarz
 • realiście dla rzetelności
  marecki
  24.01.2019, 21:05
  Czy to PiS zróżnicował opiekunów i złamał Konstytucję? Czy też koalicja PO-PSL nawarzyła tego piwa i podrzuciła to to rządowi PIS po jesiennych wyborach w 2015? Pomyśl, zanim oskarżysz.
  odpowiedz na komentarz
 • W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że różnicowanie świadczeń dla rodziców i opiekunów z powodu wieku powstania niepełnosprawności podopiecznego jest niezgodne z konstytucją.
  realista
  24.01.2019, 18:51
  W tym przypadku zgadzam się z tym że PIS łamie konstytucję. Sprawiedliwość jest, ale nie dla wszystkich
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas