Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Plan budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych powstanie do końca stycznia – podało MRPiPS

23.01.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kartka jakiegoś miesiąca z kalendarza

- W tej chwili powstaje plan działań, które będą realizowane i finansowane w ramach budowy wsparcia systemu osób niepełnosprawnych. Do końca stycznia będzie on ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej – poinformował sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz w środę, 23 stycznia.

Danina solidarnościowa

Minister Michałkiewicz przypomniał na konferencji prasowej, że w listopadzie minionego roku uchwalona została ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

- Ta ustawa będzie finansowała różnego rodzaju działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W tej chwili powstaje plan działań, które będą realizowane i finansowane w ramach budowy wsparcia systemu osób niepełnosprawnych; do końca stycznia będzie on ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej – podkreślił.

Dostępniejsze mieszkania

Jak poinformował, w planie tym położony będzie nacisk m.in. na mieszkania i dostęp do mieszkań - dostosowanie ich dla osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie dostępu do kupna lub wynajmu.

- Mamy też program, który będzie likwidował barierę w dostępie do domów jednorodzinnych - będziemy finansować instalowanie wind oraz tworzenie podjazdów – powiedział Michałkiewicz.

Wskazał również, że planowane jest stworzenie usług dla osób z niepełnosprawnością – program opieki oraz asystentury, aby, jak zaznaczył, „poprzez wsparcie była szansa na samodzielne życie”.

Zaopatrzenie medyczne

Sekretarz stanu w MRPiPS zwrócił również uwagę na program przygotowany przez ministerstwo zdrowia, który przewiduje „nowe usługi i świadczenia związane z rehabilitacją i zaopatrzeniem wyrobów medycznych, żeby i rehabilitacja i wyroby były dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz uwzględniały ich potrzeby”.

Z kolei Ministerstwo Środowiska, jak dodał Michałkiewicz, przygotowało „duży program udostępnienia parków narodowych dla osób niepełnosprawnych” – podkreślił.

Aktywizacja zawodowa

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg wskazała, że „przede wszystkim zadaniem PFRON jest aktywizacja osób niepełnosprawnych, dążenie do tego, żeby jak najwięcej osób znalazło się na otwartym rynku pracy”. Jej zdaniem, „obecny rząd ma w tej dziedzinie sukcesy. Trzeba zwrócić uwagę na budżet Funduszu, który na 2019 rok (...) wyniósł ponad 5,5 mld złotych”.

Maląg podkreśliła, że od 2015 roku do 2019 liczba pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością wzrosła o 9 proc; z kolei aktywność zawodowa tej grupy wynosi ponad 30 proc.

Watsztaty terapii zajęciowej

Zwróciła również uwagę na aktywizację zawodową poprzez wspieranie warsztatów terapii zajęciowej.

- Takich warsztatów mamy na terenie kraju 718, a uczestników jest ponad 27 tysięcy. Środki przeznaczone na ten cel tylko w 2018 roku to ponad 450 mln złotych – podała. – Zakłady aktywności zawodowej, na które zostały zwiększone środki - w roku 2019 jest to kwota 22 tysięcy i nie była ona zmieniana od 2009 roku. Mamy 118 zakładów, ponad 4 tysiące uczestników i 85 mln złotych na ten cel przeznaczonych w 2018 roku – dodała.

Wsparcie NGO

Prezes PFRON zauważyła również, że „ważną rolą Funduszu jest wspieranie samorządów i organizacji pozarządowych”. Tu wskazała na programy rady nadzorczej PFRON, które zostały zwiększone o ponad 150 proc.

- To kwota 248 mln złotych na wspieranie aktywności i samorządów, ale także (...) na zajęcia klubowe w warsztatach terapii zajęciowej – podała.

Podkreśliła jednocześnie, że Fundusz będzie prowadził szereg działań we współudziale Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Wspólnie chcemy pokazywać działania dla dobra wspólnego, jakim jest drugi człowiek.

Przygotowany i uchwalony w ubiegłym roku Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie zasilany m.in. z daniny solidarnościowej oraz z Funduszu Pracy. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych. Szacowane przychody Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych mają wynieść około 2 mld zł rocznie. Nowe rozwiązania obowiązują od stycznia br.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Pfronowskie klamczuszki :)
  Ironiczny
  25.01.2019, 23:44
  Istotnie, zatrudnienie ON moglo nieco wzrosnac, ale PFRON podaje dane wylacznie olosciowe, nie jakosciowe. Tzn. nie poda np. jakie wysokosci wynagrodzen (te dane maja w systemie) lub stanowiska. Nie podadza i maja w tym cel: zatajona placa minimalna. Wprowadzono aktywizacje na Poczcie Polskiej, a oni biora kazdego z ulicy na listonosza. Pelnosprawny nie bedzie za takie grosze pracowal, pojdzie do ... Biedronki! Tam dostanie 500zl wiecej, ale na szczescie ON beda zasilaly kadre szeregowa PP. Niech sie ciesza, nowe programy integracyjne na pracownikow ochrony juz ruszaja:)
  odpowiedz na komentarz
 • Niepewna przyszlosc ON
  Danuta Jedrzejczyk
  25.01.2019, 08:38
  Od kilku lat sledze strone PCPR, w swoim miejscu zamieszkania.Ciagle sa na etapie planow, na lata, blizej nieokreslone. Kiedy bede jakies konkrety ? Nawet dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego, nie mozn zalatwic przez internet. Jak za tzw.krola cwieczka.Bez wzgledu na wysokosc funduszy przydzielanych, na konkretne lata,ciagle sa na etapie planow. Wniosek: czy chodzi o naturalna,samoistna eliminacje ON ? Widac, ze gra sie na zwloke, podobnie jak dziala ZUS.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepewna przyszlosc niepelnosprawnych
  Danuta Jedrzejczyk
  25.01.2019, 08:10
  To sa jakies kpiny,naigrywanie sie z ON .Plany, plany i jeszcze raz plany na lata nie wiadomo ktore ? A gdzie jakies konkrety ? Weszlam na strone internetowa PCPR, w swoim miejscu zamieszkania.Powtorka z rozrywki.Od kilku lat sledze te strone i nic sie tam konkretnego nie dzieje.Bez wzgledu na wysokosc przydzielanych na konkretne lata funduszy, ciagle sa w punkcie wyjscia.Same plany , oczywiscie na nastepne lata. Wniosek : gra sie na zwloke.Nawet dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego, nie mozna zalatwic przez internet. Jak za krola cwieczka. Czy to jest jakas strategia ? Naturalna,samoistna eliminacja ON ?
  odpowiedz na komentarz
 • Żądamy rent bez podatku, albo 500+ !
  Mistrz
  24.01.2019, 23:30
  Ten obłudny PIS w ramach tzw. "sprawiedliwości społecznej" daje 500+ bogatym, a ubogim zabiera podatek, który to finansuje. Obłuda PIS. Policzcie. Jest około 6 mln emerytów i rencistów, którzy średnio wpłacają rocznie około 6 tys. zł podatku. To dokładnie tyle, ile zwrotu na każde dziecko dostają bogaci. To tu zdaniem PIS działa sprawiedliwość społeczna ? Idą wybory, pamiętajcie !
  odpowiedz na komentarz
 • Renty bez Podatku !
  Mistrz
  24.01.2019, 22:55
  Wyjdzie na to samo, co 500+, a prościej będzie zabrać w razie braków budżetowych. W końcu zaprzestano by finansowania 500+, 300+ i matek 4+ z pieniędzy rencistów. Teraz to jest chamstwo i ignorancja PIS wobec sprawiedliwości społecznej.
  odpowiedz na komentarz
 • PFRON-dofinansowanie
  Anna
  24.01.2019, 19:21
  Mam pytanie? Dlaczego PFRON w Nysie nie chce dofinansować do zakupu laptopa osobie I gr inwalidzkiej 5R oraz z obustronnym uposledzeniem słuchu (inwalida umiark..z tego tytułu), lat 65, i mieszkajaca obecnie na wsi,stwierdzając ze sa młodsze osoby .a na wsi starsze osoby nie obsluguja komp i załatwienie mobilne dla nich spraw jest zbędne.Osoba ta swietnie obsluguje kompa od przeszlo 20 lat (pracowala z komp jako specjalista) ale osoby PFRON w Nysie wiedza lepiej...ciekawostka jest to, ze wniosek o dofinansowanie zlozyla z początkiem stycznia br a już 11 stycznia okazało się ze nie ma pieniędzy na dofinansowanie....
  odpowiedz na komentarz
 • Integracja jedynie
  Borzoi
  24.01.2019, 18:41
  Jak ON się nie zintegrują to zawsze nas wykiwają. Idą wybory w tym roku i w przyszłym. Jest okazja pokazać naszym rządzącym, że ON stanowią siłę. Może by ktoś nas zjednoczył i pokierował. Może Integracja. Inaczej kiwać nas będą do grobowej deski. Rewaloryzacje rent i emerytur też już zmienili z 3,6% na 2,4%. Podobno ceny aż tak nie poszły do góry.
  odpowiedz na komentarz
 • Wsparcie - to brzmi dumnie
  Słowa , słowa , słowa
  24.01.2019, 16:12
  Programy wsparcia dla młodych rodzin wielodzietnych oznaczają "gotówkę żywą",niezależnie czy ojcowie tych rodzin pracują czy nie. O tym ,żeby zagospodarować ten kapitał ludziki jakoś się nie mówi . A już rząd u progu wyborów szykuje nowy program na miarę 500 plus .Na razie nie podano szczegółów ,ale jak znam życie to myślę,że będą to pieniądze dla posiadających dzieci.Wsparcie dla niepełnosprawnych to aktywizacja zawodowa .To najważniejszy punt w programie .Więc będą dążyć do zwiększenia poziomu zatrudnienia np .poprzez staże, Dla osób niepełnosprawnych może to oznaczać ,że będą kierowani ze stażu na staż i ci, którzy mają mniej niż pięć lat zatrudnienia , będą pracowali za jedyne 600 zł , przez cały rok , po czym pracodawca może stwierdzić ,że nie nabyli umiejętności do pracy w jego zakładzie i zwolnić ich a na to miejsce zatrudnić następnego .Zobacz artykuł "Między stażem a pracą "w zakładce praca .Często brak umiejętności to słowo zamienne , dla określenia mała wydajność .Chciałam zwrócić uwagę na bardzo niskie wynagrodzenie osoby na stażu .Przecież nie mając bogatych rodziców , którzy będą sponsorować stażystę, lub jeśli taki inwalida jest osobą samotną , to po opłaceniu wysokich rachunków, będzie w tej pracy dosłownie mdlał z głodu , bo przecież z tych pieniędzy nie kupi dostatecznej ilości jedzenia .Dlatego należy okazać chrześcijańskie miłosierdzie i wypłacić za pracę na stażu tyle ,żeby pracownik miał za co godnie żyć.Należy podwyższyć 'stażowe , przeznaczając na to pieniądze z Funduszu Solidarnościowego .Trzeba też pamiętać ,że na stażu pracują niepełnosprawni bez rent , a po reformie będzie takich ludzi dziesiątki tysięcy .Praca dla samej pracy to jak sztuka dla sztuki , a człowiek potrzebuje pieniędzy na życie .Piszą ,że będą dostosować parki narodowe dla niepełnosprawnych .Bardzo pięknie , ale nie czas żałować róż gdy niepełnosprawni nie mają na chleb.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy danina solidarnościowa wspomoże matki EWK ?
  kasia
  24.01.2019, 09:04
  Proszę o rozwiniecie informacji która pojawiła się w połowie grudnia 2018 r w sprawie podziału środków z daniny solidarnościowej. Z tej informacji wynika że w pierwszej kolejności te środki będą przeznaczone na wyrównanie świadczeń matek EWK .Ta informacja jest sprzeczna z komunikatem sprzed paru dni ,że na wyrównanie świadczeń poczekamy jeszcze kilka lat czyli do czasu wejścia w życie nowej reformy orzecznictwa. Jeżeli ma ktoś wiedzę na ten temat proszę o informacje. Wiele matek w tej chwili bardzo na to liczy że takie wyrównanie będzie i informacja jest prawdziwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Bubel
  Mistrz
  23.01.2019, 22:44
  Robią wszystko, żeby tylko nie ulżyć niepełnosprawnym w gotówce, a wszystko, żeby to rozpływało się po rosnącej biurokracji. W skrócie "Robimy wszystko, żeby niepełnosprawnym nie dać nic". Dodajcie wreszcie 500+ dla znacznego stopnia, 300+ dla umiarkowanego i 100 dla lekkiego. Dajcie nam się leczyć, wykupywać coraz droższe leki i płacić rosnące rachunki za wszystko. Brakuje jeszcze tylko drastycznej podwyżki prądu od 220 roku. PIS musi przegrać kolejne wybory, bo premier zniszczy Polskę.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie tędy droga
  rozczarowany
  23.01.2019, 18:40
  "...program opieki oraz asystentury, aby, jak zaznaczył, poprzez wsparcie była szansa na samodzielne życie”. ??? No i jakie ono samodzielne jeżeli ciągle ma mi ktoś pomagać? Co oni wymyślają? Przecież to takie proste, wystarczyła by jednorazowa pomoc w dostosowaniu mieszkania i zakupie samochodu a byłbym niezależny od innych.
  odpowiedz na komentarz
 • Program dostępność plus
  Rom
  23.01.2019, 15:32
  Program dostępność plus jest całkowitym niewypałem. Dając osobie niepełnosprawnej 500 + bardzie zadba o swoje życie i będzie godniej żyć niż teraz. A posłowie zrobili co chcieli i tak osoba niepełnosprawna ciągle będzie na marginesie. I jak tutaj żyć godnie w tym kraju jeżeli oni lepiej wiedzą niż osoby niepełnosprawne. Osoby z niepełnosprawnością powinna dostawać z automatu 500 + ponieważ wózki, sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze są takie drobie że osoba niepełnosprawna oszczędza czasami całe życie żeby sobie coś kupić.
  odpowiedz na komentarz
 • A gdzie pomoc finansowa ?
  niepełnosprawny
  23.01.2019, 13:26
  Pytam jak osoba niepełnosprawna ma życ za 800 z groszem ? gdzie dodatek pieniężny dla niepełnosprawnych? a już wiem poszedł na lewo i prawo tak?to jest szok co wyprawiają ,miejmy nadzieję,że to się skonczy niedługo.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas