Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jednorazowe świadczenie 4 tys. zł

22.01.2019
Autor: A.

Witam, mam pytanie o jednorazowe świadczenie w wysokości 4 000 zł. Ciąża i poród przebiegał prawidłowo. Zaraz po urodzeniu dziecka badano słuch - emisja nie wyszła prawidłowo. Skierowano nas na dalszą diagnostykę. Ostatecznie córka ma stwierdzoną głuchotę obustronną czuciowo-nerwową. Czy możemy starać się o tę zapomogę. Czy lekarz ginekolog II stopnia specjalizacji, na podstawie dokumentów medycznych może wystawić potrzebne zaświadczenie? W ciąży nie bada się narządu słuchu dziecka, dlatego ciąża przebiegała prawidłowo. Narząd słuchu wykształca się w pierwszym trymestrze, czyli w prenatalnym okresie. U córki właśnie w prenatalnym okresie nie zostały wykształcone komórki słuchowe, które już się nigdy nie wykształcą - jest to nieodwracalne, nieoperacyjne uszkodzenie słuchu. Można jedynie i trzeba dziecko rehabilitować, aby zaczęło mówić - rozwinęła się mowa. Jest to bardzo czasochłonne i kosztowne.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” - ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4, stwierdza w zaświadczeniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Ginekolog jest wpisany na listę specjalistów, natomiast czy będzie mógł wystawić w Państwa wypadku odpowiednie zaświadczenie to kwestia medyczna, a nie prawna.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas