Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop przy umowie na rok

31.01.2019
Autor: C.

Witam. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności od 2016 r. 10 m-cy temu rozpoczęłam pracę. Wcześniej byłam ubezpieczona w KRUS i miałam rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od kiedy będę mieć dodatkowy urlop? Umowa na 1 rok. Dziękuję

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Z Pani zapytania wynika, że ma Pani obecnie 10 miesięcy pracy (nie ma więc jeszcze pełnego roku pracy). Ponieważ ma Pani umowę zawartą na 1 rok, to po jej zakończeniu, kolejna umowa u tego samego pracodawcy lub u innego pracodawcy będzie się już wiązać z naliczaniem dodatkowego urlopu).

Aby mogła Pani korzystać z ww. prawa do urlopu, musi Pani ponadto być zatrudniona na umowę o pracę jako osoba z niepełnosprawnością. Urlop dodatkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas