Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy można kogoś bez jego zgody umieścić w DPS?

31.01.2019
Autor: K.

Mój mąż jest chory na demencję typu alzheimerowskiego, już nie można się z nim dogadać, nie wie, kim jest, bije mnie. Mam pytanie, czy mogę go umieścić w DPS bez jego zgody?

Szanowna Pani,

z Pani pytania wynika, że Pani Mąż nie jest ubezwłasnowolniony. Nie wyraża zgody na umieszczenie w DPS, zaś choroba, na którą cierpi i stan jej zaawansowania wskazują, że bezwzględnie wymaga on opieki.

W związku z powyższym wskazuję, iż zgodnie z art. 54 ust 4 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r., w przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy nie wyraża zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.

Na chwilę obecną, za wskazane w pierwszej kolejności uważam skontaktowanie się przez Panią z ośrodkiem pomocy społecznej i rozmowę z pracownikiem pomocy społecznej o możliwościach podjęcia czynności w sprawie Pani Męża.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas