Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy 1918-2018. Dominik Połoński

17.01.2019
Autor: Małgorzata Karolina Piekarska, Paweł Malecki/Agencja Gazeta
Dominik Połoński

1977–2018
wiolonczelista, pedagog

Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja, a następnie pojechał na stypendium do prestiżowej Escuela Superior de Musica Reina Sofia do Madrytu. W 1998 r. został członkiem Polish Festival Orchestra, prowadzonej przez Krystiana Zimermana. Brał udział w kursach mistrzowskich w Londynie, Berlinie i Los Angeles; był też laureatem wielu konkursów muzycznych, m.in. Yamaha Music Foundation of Europe (1998), Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000) i New Talent International Competition w Bukareszcie (2002). W 2003 r. został laureatem Paszportu „Polityki”, a w 2006 r. przyznano mu „Fryderyka” za płytę „Fantazja na wiolonczelę i fortepian” Aleksandra Tansmana i Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129Roberta Schumanna. Tę ostatnią statuetkę odebrał trzy lata później.

Dawał koncerty we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, Rosji, Danii, Niemczech, Szwecji, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Występował z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Brał udział w festiwalach muzycznych, m.in. w Łańcucie, Dusznikach-Zdroju, Nałęczowie, Bydgoszczy, Łagiewnikach oraz w Festival Internacional de Santander (Hiszpania) i Ascoli Piceno Festival (Włochy).

W 2004 r. zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu, w wyniku czego przerwał karierę. Neurochirurdzy walczyli o życie Dominika Połońskiego, nie myśląc o zachowaniu jego możliwości ruchowych. Po kilku operacjach lewa ręka artysty pozostała na zawsze bezwładna. Mimo to nie zrezygnował ze swej pasji i zawodu. Rozpoczął żmudną rehabilitację i powrócił na scenę jako jedyny na świecie instrumentalista smyczkowy używający podczas gry tylko jednej ręki. W 2009 r. odbyło się w Warszawie prawykonanie Koncertu wiolonczelowego na prawą rękę, który dla niego napisała polska kompozytorka Olga Hans. Utwory specjalnie dla Dominika Połońskiego aranżowało wielu wybitnych twórców.

W 2016 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykładał na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach muzycznych. Jako solista i kameralista miał w dorobku wiele nagrań radiowych i dla wytwórni fonograficznych. Był bohaterem reportażu radiowego Bartosza Panka „Chcę więcej” i filmu dokumentalnego Aleksandry Rek „Wariacja na wiolonczelę solo”. W maju 2017 r. podczas Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Palermo orkiestra Arte dei Suonatori wspólnie z Dominikiem Połońskim zagrała utwór „Brut”, który Artur Zagajewski skomponował specjalnie dla Dominika. Kompozycja uzyskała najwyższą lokatę w konkursie.

Ostatni raz muzyk zagrał publicznie na wiolonczeli 18 marca 2018 r. w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi w trakcie spotkania Antoni Czechow – „Mała trylogia”, odbywającego się w ramach Krakowskiego Salonu Poezji. Zmarł trzy miesiące później w wyniku nawrotu choroby.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas