Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla niemowlęcia

20.03.2019
Autor: N.

Dzień dobry. Czy niemowlęciu, które w orzeczeniu ma symbol 10-N, przysługuje karta parkingowa? Dziecko ma 4 miesiące i jest niepełnosprawne od urodzenia. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 8 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, kartę parkingową wydaje się osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Dzieci uzyskują kartę parkingową na podstawie wydanego orzeczenia o niepełnosprawności, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Nie jest ono uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, ale wyłącznie od tego, czy dziecko ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, co ustala się uwzględniając m.in. wiek dziecka. Jeżeli zatem to wiek dziecka w chwili orzekania powoduje, że ma ono trudności w poruszaniu się, nie uzyska ono wskazania do karty parkingowej.

Zachęcam także do zapoznania się z informacjami na temat karty parkingowej zawartymi na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas