Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy 1918-2018. Włodzimierz Bielajew

16.01.2019
Autor: Agata Jabłonowska-Turkiewicz, Foto: Ośrodek w Laskach/NAC
budynek w Laskach

1888–1974
pianista, skrzypek, pedagog

Włodzimierz Bielajew urodził się w Petersburgu. Gdy miał trzy lata, ostre zapalenie opon mózgowych spowodowało u niego częściową utratę wzroku. Od najmłodszych lat wykazywał doskonały słuch i talent muzyczny – i już jako dziesięciolatek z ogromnym powodzeniem koncertował.

Ukończył szkołę podstawową i średnią w Irkucku, a z wyróżnieniem muzyczno-dramatyczną szkołę Moskiewskiego Towarzystwa Filharmonicznego, w której zdobył tytuł nauczyciela muzyki. Poznał wielu wybitnych muzyków, m.in. Sergiusza Rachmaninowa i Reinholda Glière'a, z którymi się przyjaźnił.

Po kuracji przeprowadzonej w Wiedniu nastąpiło u niego znaczne polepszenie widzenia, ale dalsza poprawa była uwarunkowana porzuceniem na dłuższy czas działalności artystycznej. Przywiązanie do muzyki okazało się jednak silniejsze.

Po studiach w Moskwie założył w Irkucku prywatną szkołę muzyczną, do której mogli uczęszczać zarówno niewidomi, jak i widzący. Praca nauczycielska była dla muzyka powołaniem i dostarczała mu niezwykłej satysfakcji. W 1929 r. zdecydował się wraz z żoną osiedlić w Polsce i oddał się głównie pracy pedagogicznej.

W latach 1929–1946 był nauczycielem muzyki i śpiewu w Ośrodku dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Często jednak zmieniał pracę, ponieważ gdy tylko dowiadywał się, że w jakimś miejscu są niewidome dzieci, których talent wymaga doszlifowania, udawał się tam i służył im pomocą.

Znał biegle w mowie i piśmie brajlowskim pięć języków – rosyjski, łacinę, włoski, niemiecki i francuski. Był organizatorem niezliczonych koncertów zespołów osób niewidomych oraz animatorem ruchu młodzieżowego wszędzie, gdzie pracował. Koncertował w salach całego kraju, a także w Polskim Radiu.

Z okazji 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej w 1952 r. warszawski oddział Polskiego Związku Niewidomych zorganizował jubileuszowy koncert, w którym oprócz jubilata udział wzięli: Ryszard Gruszczyński, pianistka Barbara Hesse-Bukowska (laureatka Konkursu Chopinowskiego) oraz prof. Jerzy Sokorski. Program koncertu obejmował dzieła Piotra Czajkowskiego, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i utwory jubilata.

Włodzimierz Bielajew został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką PZN.

Zmarł nagle w ukochanych przez siebie Laskach, gdzie wybrał się wraz z żoną na wakacje. Tam też został pochowany. muzyka (poważna/rozrywkowa/kabaret).
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas