Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: ruszają nieformalne spotkania z cyklu „stomaCAFE”

16.01.2019
Autor: inf. pras., fot. pixabay.com
dwie kawy i herbata na stoliku

W ramach trwającej kampanii społecznej „Stomia – symbol zwycięstwa”, Fundacja Stomalife zaprasza na cykl nieformalnych spotkań przy kawie, podczas których każdy może dowiedzieć się więcej na temat stomii może w nieformalnej atmosferze to uczynić. Pierwsze spotkanie z cyklu „stomaCAFE” odbędzie się w czwartek 24 stycznia 2019 r. w godz. 16-19 w kawiarni MokoTuff przy ul. Puławskiej 34 w Warszawie.

Lęk przed odrzuceniem

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią brzucha, które umożliwia wypróżnianie się do specjalnego worka stomijnego. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tys. osób z wyłonioną stomią, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Według badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji STOMAlife we wrześniu 2018 roku, problem może dotyczyć każdego. Mimo to Polacy nadal nie do końca wiedzą, czym jest stomia (zaledwie 25 proc. ma prawidłowe skojarzenia z tym terminem), a w ich świadomości funkcjonuje wiele mitów na ten temat. Niewiedza może powodować lęk oraz odrzucenie. A jak pokazują wcześniejsze badania – w obawie przed odrzuceniem społecznym, ponad 70 proc. stomików wycofuje się w jakimś stopniu z życia społecznego po operacji wyłonienia stomii.

- To naturalne, że brak wiedzy powoduje strach przed tym, czego nie znamy. Dlatego od lat prowadzimy działania, które mają za zadanie szerzenie wiedzy na temat stomii nie tylko wśród stomików, ale również wśród społeczeństwa – mówi Magda Piegat z Fundacji STOMAlife. – StomaCAFE to kolejny krok. To nie jest spotkanie tylko dla stomików. To spotkanie dla każdego, kto czuje, że chce poszerzyć swoją wiedzę i poznać wspaniałych ludzi, którzy ze stomią żyją na co dzień – dodaje.

Spotkanie na luzie

Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Udział w nim wezmą stomicy, przedstawiciele Fundacji STOMAlife, eksperci z zakresu medycyny oraz psycholog. Nie będzie wykładów, przemówień, ani części oficjalnej. Przez 3 godziny, każdy kto dołączy do spotkania może liczyć na kawę i otwartą rozmowę na temat życia ze stomią i nie tylko.

- Ponad 63 proc. Polaków nie zaakceptuje stomików na basenie. A my wiemy, że jeśli zdrowie im na to pozwala, nie ma najmniejszych przeciwwskazań, żeby mieli z niego nie korzystać. Prawie 1/3 Polaków uważa, ze stomia wydziela nieprzyjemny zapach. Tymczasem worki stomijne posiadają specjalne filtry zapachowe i są na tyle technologicznie zaawansowane, że się to po prostu nie zdarza – komentuje Magda Piegat. – Jeśli uda nam się obalić te mity i uprzedzenia to życie ponad 50 tysięcy ludzi stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Dlatego serdecznie wszystkich zapraszamy na kawę do stomaCAFE.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas