Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zagrożone „koperty”. Działaj, póki nie jest za późno!

16.01.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu, M. Różański
Namalowany na jezdni symbol osoby na wózku na niebieskim tle. Zdjęcie przykrywa znak zapytania

Czy weterani będą mogli parkować na tzw. kopertach? Takie rozwiązanie grozi tym, że realnie mniej tych miejsc będzie dostępnych dla osób z niepełnosprawnością. Jest to szczególnie istotne w centrach miast i na ciasnych osiedlowych parkingach. Projekt ustawy, który poszerza grono uprawnionych do zajmowania „kopert”, trafił do sejmowej podkomisji. Warto wziąć udział w posiedzeniu lub w inny sposób zgłosić swoje uwagi do projektu.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, wieczorem 15 stycznia 2019 r., odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, która zakłada przyznanie członkom Korpusu Weteranów kart, które dadzą im te same uprawnienia co karty parkingowe. Co jednak najważniejsze: bezterminowo i niezależnie od poziomu sprawności, czyli bez konieczności stawania na komisji orzeczniczej.

Projekt, choć wyszedł od polityków opozycji, ma poparcie rządu, ale też Rzecznika Praw Obywatelskich i oczywiście środowisk kombatanckich.

Sala pełna siedzących przy stołach słuchaczy
Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nt. nowych uprawnień dla weteranów mimo późnej pory zgromadziło liczne grono kombatantów. Z kolei środowisko osób z niepełnosprawnością nie było reprezentowane niemal zupełnie

Efekt skarg kombatantów

Pomysł stworzenia dokumentu, który zrówna prawa kombatantów i posiadaczy kart parkingowych, to efekt wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) i skarg ze strony środowiska kombatantów, negatywnie oceniających funkcjonujące nowe przepisy dotyczące kart parkingowych.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2015 r. mogą się nimi posługiwać tylko:

 • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i z kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
 • osoby do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Po zmianie przepisów część kombatantów straciła możliwość posiadania karty parkingowej.

Porozumienie ponad podziałami

W ramach trwających od 2017 r. prac powstał więc projekt ustawy, który zakłada konieczność stworzenia bezterminowych kart kombatanta, które uprawniałyby m.in. do parkowania na „kopertach”. Już niemal dwa lata temu w środowisku osób z niepełnosprawnością zawrzało. Głos w tej sprawie, w oparciu o opinie Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl, zajął swego czasu prezes Integracji Piotr Pawłowski.

„Z uwagą, ale i dużym niepokojem przyjąłem informację na temat próby rozszerzenia grona uprawnionych do używania kart parkingowych na wszystkich kombatantów, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, a także wydawania im tych dokumentów bezterminowo. Jestem oczywiście pełen podziwu dla ich czynów i szacunku dla ich wieku, ale karta parkingowa nie jest nagrodą za zasługi” – napisał w petycji do Marszałka Senatu Piotr Pawłowski, dodając, że możliwość korzystania z „kopert” jest prawem, a nie przywilejem, bo osobom, które mają znaczne trudności w poruszaniu się, jest to niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Po posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wygląda jednak na to, że porzucenie tego pomysłu nie jest możliwe. Dostrzegalne jest „porozumienie ponad politycznymi podziałami”, ponieważ zarówno odpowiedzialny za projekt senator Jan Rulewski (Platforma Obywatelska), jak i przedstawiciele rządu są zgodni co do celowości przyjęcia nowych przepisów.

Poseł Piechota: wprowadźmy terminowość

Podczas wspomnianego posiedzenia swojego uwagi do projektu jako jedyny wyraził jednak poseł Sławomir Piechota (PO).

- W 2013 roku nowelizowaliśmy przepisy dotyczące karty parkingowej, widząc, że ma ona coraz mniejsze praktyczne znaczenie – podkreślił. – Tych kart było tak dużo, że osoba, która naprawdę ich potrzebowała, nie była w stanie znaleźć miejsca parkingowego.

Poseł Piechota był jedną z osób odpowiedzialnych za zmianę przepisów, które zawęziły grono osób, które mogą otrzymać kartę parkingową. Ogromny udział w uszczelnianiu prawa w tym zakresie miała też Integracja.

Poseł Piechota zaapelował o to, by nie tworzyć nowego wzoru dokumentu, gdyż obecnie wydawana karta parkingowa jest skonstruowana tak, by wszystkie służby w Polsce i w Unii Europejskiej wiedziały, jakie prawa ma jej posiadacz.

Poseł Sławomir Piechota przemawia do mikrofonu ustawionego na stole
Dzięki interwencji posła Sławomira Piechoty, projekt ustawy ma szanse zostać dopracowany w bardzo istotnych szczegółach

- Trzeba rozważyć też kwestię okresu ważności tego uprawnienia do parkowania – podkreślił. – Czym innym jest karta kombatanta, wydawana na zawsze i nie podlega weryfikowaniu, a czym innym karta parkingowa. Dlaczego wprowadziliśmy dla tego dokumentu terminowość? Bo służby coraz częściej ustalały, że posługiwano się kartami parkingowymi osób nieżyjących.

Jego zdaniem istnieje realne ryzyko, że kartą kombatanta będą się również posługiwać jego bliscy, nawet po śmierci jej posiadacza.

- Stąd ten okres pięciu lat, po których trzeba potwierdzić, że dana osoba dalej potrzebuje takiego uprawnienia – zauważył polityk opozycji.

Zawnioskował o to, by projekt ustawy skierować do dalszych prac w podkomisji stałej do spraw polityki społecznej.

Senator Rulewski uspokaja

- Trudno o wydawanie kart okresowo w wypadku kombatantów, którzy mają po ponad 80 lat. Ta karta musi być inna – odpowiadał na uwagi posła Piechoty senator Rulewski.

Zapewnił, że karty będą przygotowane w sposób, który uniemożliwi ich skopiowanie na kserokopiarce, a wszystkie wydane kombatantom dokumenty będą ujęte w specjalnym rejestrze.

- Po śmierci weterana jego karta będzie nieważna – powiedział Jan Rulewski. – Prawdopodobnie w CEPiK-u będą ujęte te wszystkie 4 tysiące kart.

Weź udział w posiedzeniu lub zgłoś swoje uwagi!

Kwestia kart parkingowych i „kopert” jest niezwykle ważna dla osób z niepełnosprawnością. Jednak bez wsparcia z ich strony nowe przepisy zostaną uchwalone w obecnie projektowanej wersji.

Jeśli więc nie zgadzasz się z nowymi regulacjami lub uważasz, że jeśli już muszą wejść w życie, to warto wprowadzić terminowość nowych kart, proponujemy konkretne działania:

 1. wzięcie udziału w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. polityki społecznej – żeby to zrobić, musisz wysłać e-maila z prośbą o wzięcie udziału jako strona społeczna (reprezentant organizacji pozarządowej, w której działasz) na adres: kpsr@sejm.gov.pl (o terminie posiedzenia poinformujemy na naszym portalu);
 2. wyrażanie swojej opinii na ten temat w komentarzu pod tym artykułem lub w e-mailu do naszej redakcji: redakcja@niepelnosprawni.pl – opinie zbierzemy i wyślemy przygotowującym nowe przepisy.

Jedno jest pewne: bez wsparcia ze strony środowiska osób z niepełnosprawnością przepisy zostaną zmienione i liczba chętnych do parkowania na „kopertach” wzrośnie w sposób niekontrolowany. Dlatego warto działać, póki nie jest za późno!

Komentarz

 • Karta parkingowa
  Marek
  21.01.2019, 21:03
  Wielokrotnie widziałem kto tak naprawdę parkuje na miejscach dla niepełnosprawnych. Okazuje się, że w większości wypadków karty dla niepełnosprawnych wykorzystuje rodzina lub znajomi oczywiście nie przewożąc uprawnionych osób. Jeżeli zostaną wydane karty dla kombatantów to nie wyobrażam sobie jak będą oblegane miejsca dla niepełnosprawnych, bo podejrzewam, że znowu znajdą się takie osoby co będą używały karty bez uprawnień . Jestem posiadaczem karty dla niepełnosprawnych od 12 lat i do tej pory ani razu nie byłem kontrolowany czy jestem jej właścicielem, a jeżdżę samochodem codziennie. A rada jest bardzo prosta, wystarczy jak policja lub inna uprawniona służba wykona raz po raz akcję "KOPERTA" to może w końcu wyeliminuje nieuczciwych pseudo niepełnosprawnych.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas