Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie nie zostało wniesione w terminie. Co dalej?

21.01.2019
Autor: J.

Piszę w sprawie niepełnosprawności. Miałem teraz komisję, przyznano mi grupę o stopniu lekkim choć miałem umiarkowaną, dostałem decyzję 10.12.2018, pani w okienku w Warszawie wytłumaczyła mi, że mogę napisać odwołanie, tak mi powiedziała i jestem tego pewien, że najpóźniej po świętach mam złożyć odwołanie, i jak byłem złożyć, to pani z okienka mi powiedziała, że już termin minął, napisałem odwołanie i 11.01.2019 dostałem odpowiedź, że termin minął 24.12.2018. Byłem w tym urzędzie i tam gdzie ja siedziałem tej kartki nie było, była z boku, i to co mi pani w okienku powiedziała byłem pewien, że termin, który mi powiedziała jest prawdziwy, a teraz wiem, że nie był, i stąd ta odpowiedź. Chcę napisać odwołanie do sądu i proszę państwa o pomoc, co, jak, gdzie, po prostu czuję się odhaczony i tyle. Jeszcze dodam, że od czasu przyznania mi niepełnosprawności nie jest lepiej, mam grupę 10-N.

Szanowny Panie,

Od doręczenia Panu orzeczenie miał Pan 14-dniowy termin do wniesienia odwołania. Jeżeli doręczono Panu orzeczenie 10.12.2018 r., termin liczymy od dnia 11.12.2018 r. Odwołanie powinno więc zostać wniesione ostatecznie do końca dnia 24.12.2018 r. Po tym terminie następuje uprawomocnienie się orzeczenia. W tym zakresie (co do terminu odwołania) informacja została zawarta także w pouczeniu znajdującym się w końcowej części Pana orzeczenia.

W chwili obecnej wniesienie odwołania do sądu nie odniesie żądanego skutku.

Być może rozwiązaniem sytuacji jest kwestia przemyślenia sprawy ponownego złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Warto wtedy odpowiednio przygotować się do komisji, gdy ma Pan już informację, że ocena Pana niepełnosprawności jest ustalana na stopień lekki, a nie na umiarkowany, jaki przysługiwał Panu wcześniej. Proszę zwrócić uwagę przygotowując się do złożenia wniosku, że do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.: niezdolne do pracy, zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Szerzej o tym na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas