Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przeniesienie dziecka z przedszkola specjalnego do integracyjnego w trakcie roku szkolnego

21.01.2019
Autor: K.

Czy można przenieść dziecko w trakcie roku szkolnego z przedszkola specjalnego do integracyjnego. Napotkałam na problemy w urzędzie, ponoć nie można przenieść środkow, które są przeznaczone na zajęcia z WWRD i z orzeczenia specjalnego z jednej placówki do drugiej. Przedszkole specjalne podlega pod starostwo, a integracyjne pod gminę. Zaznaczam, że my mieszkamy w innej gminie, niż te placówki się znajdują. Czy da się coś zrobić?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 127 ust. 14 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe, jeżeli orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zaleca kształcenie dziecka odpowiednio w przedszkolu specjalnym albo w przedszkolu lub szkole podstawowej, ogólnodostępnych lub integracyjnych, odpowiednią formę kształcenia, na wniosek rodziców (czyli rodzic podejmuje decyzję w sprawie najlepszej dla jego dziecka formy kształcenia) zapewnia jednostka samorządu terytorialnego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, do której zadań własnych należy prowadzenie przedszkoli lub szkół.

Państwo mieszkacie w innej gminie. W takich sytuacjach, które zawsze są sprawami indywidualnymi, zawsze zalecam złożenie pisemnego wniosku w urzędzie w zakresie dotyczącym problemu, z zaznaczeniem, aby udzielono odpowiedzi w oparciu o konkretną podstawę prawną. Dzięki pisemnej odpowiedzi organu i zawartej tam treści można podejmować dalsze kroki w kierunku rozwiązania problemu. Dlatego po uzyskaniu odpowiedzi z urzędu proszę o kontakt poprzez zadanie kolejnego pytania, gdy będą wątpliwości co do zawartej w piśmie treści.     

Zasadą jest, że przepisy oświatowe jednoznacznie zobowiązują placówki oświatowe (np. przedszkola) do realizacji wszystkich zaleceń z orzeczenia, nie wskazując żadnej przyczyny, z powodu której można odstąpić czy odroczyć realizację tego obowiązku, rodzic zaś ma prawo podejmować decyzję w sprawie najlepszej dla jego dziecka formy kształcenia.

             

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas