Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS: pracujemy nad dedykowanym wsparciem dla osób z autyzmem

11.01.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
na tablicy znajduje się narysowany dymek, w którym znajduje się żarówka

MRPiPS planuje stworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych m.in. dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami. Trwają też prace nad dostosowaniem przepisów o środowiskowych domach samopomocy, by stworzyć ofertę dla tej grupy.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało w komunikacie, że 1 stycznia w życie weszła ustawa o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z art. 34 tej ustawy minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ma opracować roczny plan działania na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością na rok 2019 i umieścić go na swojej stronie w Biuletynie Informacji Publicznej do 31 stycznia 2019 roku.

„Aktualnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracujemy nad planem działania. W ramach jednego z zadań stworzone zostaną centra opiekuńczo - mieszkalne m.in. dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami” – podało MRPiPS.

Trwają prace

Jednocześnie – jak przekazano – w resorcie rodziny trwają prace nad dostosowaniem przepisów rozporządzenia o środowiskowych domach samopomocy, aby stworzyć dedykowaną tej grupie osób ofertę.

„Zależy nam na tym, żeby prace nad tymi projektami przebiegały równolegle, a oferta ze sobą nie konkurowała lecz uzupełniała się w zakresie wsparcia kierowanego do osób ze spektrum autyzmu oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami” – akcentuje ministerstwo.

Resort zapowiedział, że w najbliższym czasie spotka się z przedstawicielami tego środowiska, na którym skonsultuje przygotowane rozwiązania.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • omija się osoby najwięcej potrzebujące wsparcia
    Stefania Hering
    12.01.2019, 12:16
    A kiedy MRPiPS planuje stworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla osób z porażeniem mózgowym? Nie po raz pierwszy MRPiPS idzie na łatwiznę. Stworzenie czegokolwiek dla osób z porażeniem mózgowym dużo więcej kosztowałoby . Osoby z MPD są zamknięte w czterech ścianach ze starzejącym się opiekunem. To są polskie luksusy dla osób wymagających dwudziesto-cztero godzinnej opieki.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Dokończ zdanie: W miejscu pracy czuję się dyskryminowana/-y finansowo (płacowo) ze względu na...

Biuletyn

Wspierają nas