Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Schizofrenia, praca i orzeczenie

21.01.2019
Autor: A.

Choruję na schizofrenię paranoidalną, dziś dowiedziałam się od psychologa w szpitalu, że dostanę umiarkowany stopień niepełnosprawności. Chciałam zapytać o korzyści i kłopoty z tym związane. Czy mogę pracować na umowę zlecenie więcej niż 7 h dziennie z czymś takim? Czy muszę informować lekarza medycyny pracy oraz pracodawcę o takim stopniu niepelnosprawności przy umowie o pracę? Czy mając umowę o pracę po 7h dziennie mogę u innego pracodawcy podjąć jeszcze jakieś zlecenie? Jakie konkretnie świadczenia mi przysługują z taką niepełnosprawnością? Mam dopiero 30 lat i chciałabym pracować jako księgowa lub nauczyciel - czy takie orzeczenie mi przeszkodzi? Czy można je przyznać na siłę? Będę wdzięczna za odpowiedź na powyższe pytania.

Szanowna Pani,

Na umowę zlecenia może Pani pracować więcej niż 7 godzin dziennie, o ile jest Pani w stanie biorąc pod uwagę Pani stan zdrowia; warto tę kwestię skonsultować ze swoim lekarzem.

Podczas badania przez lekarza medycyny pracy lekarz zapewne spyta Pani o to, czy choruje Pani na jakieś choroby, w takim wypadku przed lekarzem nie powinno się ukrywać swoich problemów zdrowotnych.

Pracując na umowę o pracę, można podjąć dodatkowe zlecenie.

W kwestii uprawnień wynikających z posiadania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności warto zapoznać się z artykułem na naszej stronie.

Kwestię, czy może Pani pracować jako księgowa lub nauczyciel powinni ocenić lekarze w szczególności lekarz o specjalności medycyna pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas