Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny?

22.01.2019
Autor: M.

Posiadam orzeczenie komisji lekarskiej ZUS. Zgodnie z pierwszym orzeczeniem z 2015 r. ustalono, że jestem całkowicie niezdolny do pracy do 31 maja 2018 r. Data powstania całkowitej niezdolności do pracy od urodzenia. Kolejnym orzeczeniem ustalono, że jestem całkowicie niezdolny do pracy do 31 maja 2023 r. W orzeczeniu tym (aktualnym) nie ma zapisu od kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy.

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych - umiarkowany stopień niepełnosprawności - oznacza to:

  • niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Warto zwrócić uwagę w wydziale świadczeń rodzinnych, iż jak wynika z Pana pytania otrzymał Pan orzeczenie z którego wynika, iż nadal jest Pan całkowicie niezdolny do pracy, bez konieczności ustalania momentu jej powstania, ponieważ on (moment powstania całkowitej niezdolności do pracy) został ustalony w poprzednim orzeczeniu.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas