Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lekki stopień a godziny pracy

19.01.2019
Autor: Z.

Witam, posiadam lekki stopień niepelnosprawnosci, symbole 05-R i 10-N. Lekarz medycyny pracy zaznaczył mi na zaświadczeniu do kadr, iż mogę pracować ponad 8h/dobę i 40h/tyg. Natomiast nie mogę w godzinach nadliczbowych. Jak mam to rozumieć? Mogę pracować od poniedziałku do soboty ciągiem czy muszę mieć dzień wolnego w środku tygodnia? Dodam, że te wskazania wyszły od lekarza, a nie na moją prośbę. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Z powyższego wynika, iż w zakresie godzin pracy nie musi Pani mieć zgody na pracę w systemie 8/40, gdyż ten czas pracy wynika w Pani przypadku (jako osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim) z uregulowań ustawowych.

Dalej z art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, iż osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Przepisów powyższych nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Co do zasady osoba, która uzyskała zgodę lekarza medycyny pracy na pracę powyżej 7/35 (czyli w systemie 8/40), uzyskuje także zgodę na pracę w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie spotkałem się z sytuacją, gdy osoba pracująca w systemie 8/40 nie miała zgody na pracę w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Ponadto napisała Pani w swoim zapytaniu, że: „Lekarz medycyny pracy zaznaczył mi na zaświadczeniu do kadr, iż mogę pracować ponad 8h/dobę i 40h/tyg”, czyli wynikałoby z tego, że może Pani pracować w godzinach nadliczbowych (praca ponad 8/40).

W związku z powyższym i niejasnościami jak wyżej, zalecam rozmowę wyjaśniającą z lekarzem medycyny pracy.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas