Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

TOP 10 roku 2018 – czyli sport paraolimpijski w pigułce!

02.01.2019
Autor: inf. pras., fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Igor Sikorski trzyma w dłoni brązowy medal

Imponujący jest dorobek Polaków w podsumowaniu najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń sportu paraolimpijskiego w 2018 roku. Na pierwszym miejscu znalazł się Igor Sikorski – zdobywca brązowego medalu w narciarstwie alpejskim w Pjongczangu. Zobaczcie krótkie zestawienie, przygotowane przez Polski Komitet Paraolimpijski!

Ranking pokazuje, w jakim miejscu jest obecnie sport paraolimpijski: rozrasta się, staje się coraz bardziej widoczny i znany, a polscy sportowcy – liczą się w świecie.

  1. Medal Igora Sikorskiego na XII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu – nic dziwnego, to pierwszy medal paraalpejczyka po 30 latach i pierwszy medal podczas zimowych igrzysk od czasu Vancouver. Z Soczi polscy sportowcy wrócili bez medalu.
  2. Wygrana reprezentacji Polski w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w Berlinie – 61 medali, w tym 26 złotych i rekordy świata w wykonaniu: Karoliny Kucharczyk, Barbary Bieganowskiej, Lucyny Kornobys, Renaty Śliwińskiej i Bartosza Tyszkowskiego.
  3. Natalia Partyka zdobyła kolejny tytuł mistrzyni świata w tenisie stołowym i tytuł Sportowiec 2018 w Plebiscycie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Aby zliczyć jej triumfy – brakuje palców u rąk, wszak wiadomo, Królowa jest tylko jedna! Niemniej warto podkreślić, że to jedna z najbardziej znanych tenisistek stołowych na świecie – jest w gronie tych, którzy po pierwsze walczą ze sprawnymi zawodnikami, a po drugie reprezentują swój kraj zarówno na igrzyskach olimpijskich, jak i paraolimpijskich!
  4. Najlepszy występ wioślarzy na MŚ w historii: Jolanta Majka - Pawlak i Michał Gadowski zostali wicemistrzami świata, dodatkowo Pawlak zdobyła jeszcze brąz. To doskonały prognostyk na 2019 rok, o Tokio nie wspominając!
  5. Witold Skupień, paraolimpijczyk z Pjongczangu, zdobył w grudniu złoto podczas zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Vuokatti – to pierwsza polska wygrana od czasów Katarzyny Rogowiec. Skupień jest aktualnie liderem rankingu.
  6. Małgorzata Hałas-Koralewska zajęła II miejsce w klasyfikacji medalowej na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Berck Sur Mer we Francji. A przez cały rok jej nazwisko nie schodziło z ust w świecie „ciężarowców”! Efekt? Jej 1 miejsce w światowych rankingach federacji WPC na najlepszą zawodniczkę tej federacji w historii bez podziału na kategorie wagowe!
  7. Szóste miejsce reprezentacji koszykarzy na wózkach w Mistrzostwach Świata w Hamburgu – to oznacza, że rosną nam apetyty i jest szansa na walkę o Tokio 2020!
  8. Dwie imprezy rangi mistrzostw Europy w Polsce: w Łomiankach w tańcu na wózkach i w Katowicach w Goalballu – sukces organizacyjny, sportowy i medialny – zagraniczni goście nie mogli się nachwalić!
  9. Występ reprezentacji polskich ampfutbolistów na Mistrzostwach Świata w Meksyku – 7 miejsce w świecie i świetny przekaz medialny.
  10. Post na Facebooku Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego o pierwszym miejscu paralekkoatletów w Berlinie dotarł do ponad 3 mln 700 tys. użytkowników, a skumulowana grupa dotarcia informacji o igrzyskach w Pjongczangu wyniosła 77 milionów odbiorców! Paraolimpijczycy są medialni i ludzie chcą słyszeć o ich sukcesach!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas