Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna przy braku dochodów

08.03.2019
Autor: K.

Czy należy się ulga rehabilitacyjna, stopień lekki. Leczę się w poradni psychiatrycznej. Nie pracuję, nie mam ubezpieczenia, mieszkam z rodzicami.

Szanowny Panie,

ulga rehabilitacyjna przewidziana w ustawie o podatku od osób fizycznych jest związana z możliwością odliczenia pewnych wydatków od dochodów. Jeżeli nie posiada Pan dochodów, to nie może Pan sobie odliczyć różnych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zgodnie natomiast z art. 7e. w/w ustawy, przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g (dotyczące ulgi rehabilitacyjnej) stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1340), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4, oraz zasiłku pielęgnacyjnego.

Kierując się powyższym przepisem, w pewnych wypadkach Pana rodzice mogliby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Warto, aby rodzice skonsultowali się w swoim urzędzie skarbowym, w jakim zakresie mogliby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej pomagając Panu jako synowi będącemu na ich utrzymaniu.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas