Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PŚ w szermierce: trzy medale biało-czerwonych

18.12.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. sxc.hu
trzy puchary złoty, srebrny i brązowy

Bardzo udany Puchar Świata mają za sobą nasi szermierze na wózkach. Podczas rozgrywanych zawodów w japońskim Kioto w dniach 13-16 grudnia wywalczyli trzy medale! Złoto w szabli zdobył Grzegorz Pluta, po srebro we florecie sięgnął Jacek Gaworski, a po brąz w szpadzie – Dariusz Pender.

Złoto

Zawody w Tokio rozpoczęły się zmagania w szpadzie. Już na otwarcie doczekaliśmy się pięknego zwycięstwa Polaka. Bezkonkurencyjny w kategorii B okazał się Grzegorz Pluta, który zna smak zwycięstwa na Igrzyskach Paraolimpijskich. Mistrz z Londynu w finale pokonał 15:10 Chińczyka Yanke Fenga, który w Rio de Janeiro cieszył się ze złota we florecie. Podium uzupełnili Rosjanie Albert Kamałow i Aleksander Kurzin. W czołowej ósemce znalazł się również Adrian Castro. Mistrz Europy z włoskiego Terni nie poradził sobie w walce z Fengiem, przegrywając ćwierćfinał wynikiem 7:15.

Do ćwierćfinału w szabli awansowali również Rafał Bogdan Treter (kat. A), Kinga Dróżdż (kat. A) oraz Patrycja Haręza (kat. B).

Szpada i floret

Drugiego dnia kobiety rywalizowały we florecie, zaś mężczyźni w szabli. Na najniższym stopniu w szpadzie w kat. A uplasował się Dariusz Pender. Nasz reprezentant w półfinale przegrał z Emanuele Lambertinim, który z kolei w walce o złoto PŚ przegrał 6:15 z wicemistrzem paraolimpijskim z Rio de Janeiro – Piersem Gilliversem z Wielkiej Brytanii. Podium uzupełnił Maurice Schmidt z Niemiec. Warto odnotować też wynik Norberta Całki, Polak dotarł do ćwierćfinału ostatecznie kończąc turniej na wysokim piątym miejscu.

Trzeciego dnia PŚ mężczyźni walczyli we florecie, a kobiety w szpadzie. Najlepszy wynik osiągnął Jacek Gaworski we florecie kat. B. W fazie pucharowej nasz szermierz w 1/16 miał wolny los, zaś w 1/8 pokonał Ukraińca Olega Naumenko 15:9. Trudna potencjalnie miała być walka ćwierćfinałowa, jednak Gaworski pewnie uporał się z aktualnym wicemistrzem paraolimpijskim z Rio de Janeiro w tej broni, Chińczykiem Daolianga Hu, pokonując go 15:9. W półfinale Polak wygrał 15:10 z Dimitri Coutyą z Wielkiej Brytanii. W finale czekał na niego mistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro - Yanke Feng. Tym razem polsko-chiński pojedynek zakończył się zwycięstwem reprezentanta „Państwa Środka”. Feng wygrał z Gaworskim 15:7. Z brązem zmagania zakończyli wspomniany Coutya oraz Ukrainiec Anton Dacko.

W rywalizacji drużynowej zamykającej PŚ floreciści uplasowali się na piątej pozycji, zaś szpadzistki były szóste.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas