Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mieszkanie w miejscu pracy

22.01.2019
Autor: O.

Mieszkam w małym miasteczku, pracuję 80 km dalej ze względu na możliwości pracy, mam 1 grupę na wzrok, mogę zmienić miejsce zamieszkania, żeby mniej czasu tracić na dojazd. Jak się starać o mieszkanie w miejscu pracy, kto udzieli mi pomocy w załatwieniu formalności, bo mam kłopoty ze wzrokiem, dużo muszę się męczyć zanim przeczytam czy napiszę.

Szanowny Panie,

w przypadku, gdy pracodawca nie zapewnia Panu mieszkania w związku z wykonywaną pracą, całość procesu znalezienia mieszkania spoczywa na Panu. Podstawowym rozwiązaniem będzie wynajęcie mieszkania lub pokoju w miejscowości, w której ma Pan pracę. Z uwagi na formalności, które trzeba załatwić w tym zakresie, a gdy nie ma Pan bliskiej osoby, która może Panu pomóc w chwili obecnej w tym zakresie, warto nawiązać kontakt z organizacją pozarządową zajmującą się wspieraniem osób z niepełnosprawnością w Pana okolicy miejsca zamieszkania lub z organizacją pozarządową, która pomoże Panu znaleźć wolontariusza, który zajmie się tymi sprawami (pomoże Panu w nich). Może warto porozmawiać także z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej lub popytać znajomych.

Uczulam Pana bardzo, aby uważać przy nawiązywaniu kontaktów z osobami, których nie znamy. Z doświadczenia zawodowego wskazuję, że jest wiele spraw, gdy osoba niewidoma została oszukana lub okradziona. Najlepiej polegać więc w tym zakresie na swoich sprawdzonych znajomych.

Proszę zainteresować się ponadto Systemem Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON, który ułatwia dobór odpowiedniej formy wsparcia.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas