Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sposób korzystania z funduszy zgromadzonych z odpisu 1% podatku

24.01.2018
Autor: T.

Mam 52 lata, od 32 lat choruję na stwardnienie rozsiane, poruszam się o kulach i na wózku. Rehabilituję się codziennie, z sukcesami, we własnym zakresie. Podstawą rehabilitacji jest jeżdżenie na rowerze (trzykołowym, inwalidzkim, ze wspomaganiem elektrycznym) przez cały rok i pływanie w jeziorze – także przez cały rok. Od trzech lat mam subkonto 1% podatku. Okazuje się, że z pieniędzy na subkoncie nie mogę kupić potrzebnych mi sprzętów typu: zimowe rękawiczki rowerowe, buty neoprenowe do pływania itd., bo „nie ma ich na liście”. Może jestem nietypowym, aktywnym inwalidą, ale to bzdura, że ktoś wie lepiej czego potrzebuję! Są setki postaci choroby, każdy chorujący trochę inny, a lista jedna? Zgromadzone na moim subkoncie pieniądze są bardziej Fundacji niż moje? Nie jestem ubezwłasnowolniony... Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.

Szanowny Panie,

podatnicy przekazują 1% określonej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) wspierając jej cele statutowe. Mogą w zeznaniu podatkowym wskazać konkretnego podopiecznego. Zamieszczona w zeznaniu podatkowym adnotacja jest wskazówką dla OPP, jak powinna wykorzystać przekazane pieniądze. Nie ma natomiast uregulowań prawnych, które nakazywałyby wspieranej organizacji zastosować się do tego polecenia. W szczególności organizacja nie musi rozliczyć się z przekazania darowizny na cel konkretnej osoby.

Tak więc organizacja pozarządowa może przekazać 1 proc. na wskazany w deklaracji cel, ale nie musi tego robić. Podatnik nie może natomiast żądać zwrotu pieniędzy (1%), jeśli pieniądze zostaną wykorzystane w inny sposób. Można sobie przecież wyobrazić, że podatnik przekazujący 1% określi cel w sposób sprzeczny ze statutem organizacji. W związku z tym zaczęły pojawiać się umowy pomiędzy OPP a podopiecznymi, regulujące często dość szczegółowo cele, na które przekazywane są pieniądze. Umowy mają równoważyć interes organizacji, która chce wydawać pieniądze zgodnie ze swoimi celami statutowymi i beneficjentów, którzy często swoim zaangażowaniem doprowadzają do przekazywania 1% przez podatników na określoną OPP, ale i zarazem na osobisty cel. W związku z brakiem uregulowania prawnego tej kwestii, dobrze byłoby dojść do konsensusu w tej sprawie lub poszukać bardziej liberalnej organizacji pożytku publicznego niż obecna.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas