Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiadomo, na co pójdą pierwsze środki z Funduszu Solidarnościowego

13.12.2018
Autor: tp, fot. sxc.hu
Znak zapytania na pięciu stuzłotowych banknotach

Od początku 2019 r. ma zacząć działać Fundusz Solidarnościowy. W pierwszym roku jego budżet ma wynieść ok. 560 mln zł. Michał Pelczarski, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zaprezentował spis potrzeb, które środki te będą zaspokajać.

Kierunki działań zaprezentowane zostały przedstawicielom organizacji pozarządowych 12 grudnia 2018 r. w Warszawie podczas jubileuszowego, 10. posiedzenia Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.

Na budżet Funduszu Solidarnościowego składają się głównie: część składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy oraz tzw. danina solidarnościowa – zbierana od osób, których dochody przewyższają 1 mln zł rocznie.

Środki z daniny zaczną trafiać do Funduszu od 2020 r. Natomiast w przyszłym roku jego budżet ma wynieść ok. 560 mln zł i opierać się będzie głównie na środkach z Funduszu Pracy. Ponieważ Fundusz Solidarnościowy wraz ze swoimi programami dopiero się tworzy, prognozuje się, że w 2019 r. uda się z niego wydać ponad 400 mln zł.

Na co przeznaczone będą środki?

Pieniądze te realizować mają część założeń drugiego filaru określonego w „Mapie drogowej budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, ogłoszonej w tym roku. Na pierwszym etapie finansowane więc będą przede wszystkim:

  • dodatek do emerytury tzw. EWK dla rodziców opiekujących się osobami z niepełnosprawnością,
  • opieka wytchnieniowa, czyli zwiększony dostęp do usług w domu i okresowy pobyt podopiecznych w dostosowanych placówkach.

W 2019 r. kolejne rozwiązania

Środki z Funduszu Solidarnościowego oraz pieniądze unijne miałyby także zacząć wspierać usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością.

W przyszłym roku będzie także procedowana ustawa o zatrudnieniu wspomaganym, która wprowadzać będzie trenera pracy wspierającego osoby z niepełnosprawnością, które mają trudności z samodzielnym wejściem na otwarty rynek pracy i funkcjonowaniem na nim. Za ok. dwa tygodnie mają się rozpocząć konsultacje publiczne projektu ustawy.

W 2019 r. opracowywane ma być także nowe rozwiązanie, które miałoby być czymś pomiędzy warsztatami terapii zajęciowej a środowiskowymi domami samopomocy.

Początek przyszłego roku to także propozycje związane ze zmianami w obszarze turnusów rehabilitacyjnych.

Komentarz

  • Pomoc dla wszystkich faktycznych opiekunów swoich niepełnosprawnych od urodzenia dzieci
    matka - opiekunka na emeryturze /nie EWK/
    15.12.2018, 11:50
    ŻYJĄ WŚRÓD NAS, ALE BEZ KONSTYTUCYJNEJ POMOCY NASZEGO PAŃSTWA Potrzeba zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r., a konkretnie anulowania art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a , który wyklucza starszych opiekunów przebywających na emeryturach i rentach z konstytucyjnej pomocy państwa. Niestety rząd nie śpieszy się, rząd nie ma woli, aby pomóc tym starszym opiekunom. Rząd społeczne pieniądze rozdaje m.in, rodzinom bogatym, które radzą sobie finansowo, które nie mają wyjątkowych sytuacji i które nie proszą o wsparcie. Tak dzieję się chyba tylko w Polsce - matka ,KTÓRA NIE PRACOWAŁA otrzymuje od państwa za opiekę nad osobą niepełnosprawną 1477 ZŁ /+ SKŁADKI emer-zdrow/, a te matki, które pracę zawodową łączyły z opieką nad swoim dzieckiem nie dostają żadnej pomocy ani grosza za 40 ,50 letnią opiekę ...... Czy jest taki drugi kraj w Europie, który wyklucza z pomocy opiekunów, bo mają ok . 220 euro /ok.900 zł /swojej emerytury?? Co to za nieludzkie prawo w Polsce? Matki już same schorowane /w wieku często 60-80 lat/, same potrzebujące pomocy zmuszane są do końca swoich dni opiekować się dorosłymi dziećmi w wieku 40 - 50 i więcej lat bez wsparcia, bez żadnej pomocy państwa.....

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas