Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiadomo, na co pójdą pierwsze środki z Funduszu Solidarnościowego

13.12.2018
Autor: tp, fot. sxc.hu
Znak zapytania na pięciu stuzłotowych banknotach

Od początku 2019 r. ma zacząć działać Fundusz Solidarnościowy. W pierwszym roku jego budżet ma wynieść ok. 560 mln zł. Michał Pelczarski, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zaprezentował spis potrzeb, które środki te będą zaspokajać.

Kierunki działań zaprezentowane zostały przedstawicielom organizacji pozarządowych 12 grudnia 2018 r. w Warszawie podczas jubileuszowego, 10. posiedzenia Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.

Na budżet Funduszu Solidarnościowego składają się głównie: część składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy oraz tzw. danina solidarnościowa – zbierana od osób, których dochody przewyższają 1 mln zł rocznie.

Środki z daniny zaczną trafiać do Funduszu od 2020 r. Natomiast w przyszłym roku jego budżet ma wynieść ok. 560 mln zł i opierać się będzie głównie na środkach z Funduszu Pracy. Ponieważ Fundusz Solidarnościowy wraz ze swoimi programami dopiero się tworzy, prognozuje się, że w 2019 r. uda się z niego wydać ponad 400 mln zł.

Na co przeznaczone będą środki?

Pieniądze te realizować mają część założeń drugiego filaru określonego w „Mapie drogowej budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, ogłoszonej w tym roku. Na pierwszym etapie finansowane więc będą przede wszystkim:

 • dodatek do emerytury tzw. EWK dla rodziców opiekujących się osobami z niepełnosprawnością,
 • opieka wytchnieniowa, czyli zwiększony dostęp do usług w domu i okresowy pobyt podopiecznych w dostosowanych placówkach.

W 2019 r. kolejne rozwiązania

Środki z Funduszu Solidarnościowego oraz pieniądze unijne miałyby także zacząć wspierać usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością.

W przyszłym roku będzie także procedowana ustawa o zatrudnieniu wspomaganym, która wprowadzać będzie trenera pracy wspierającego osoby z niepełnosprawnością, które mają trudności z samodzielnym wejściem na otwarty rynek pracy i funkcjonowaniem na nim. Za ok. dwa tygodnie mają się rozpocząć konsultacje publiczne projektu ustawy.

W 2019 r. opracowywane ma być także nowe rozwiązanie, które miałoby być czymś pomiędzy warsztatami terapii zajęciowej a środowiskowymi domami samopomocy.

Początek przyszłego roku to także propozycje związane ze zmianami w obszarze turnusów rehabilitacyjnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • JA NIE ŻĄDAM NICZEGO EXSTRA - ja w Nowym Roku chcę tylko sprawiedliwości
  matka54
  30.12.2018, 21:24
  70 zł brutto dokładają do emerytury EWK a mnie 600 zł/mc netto "dosypki" się należy. Powiedzcie jak żyć z niepełnosprawnym (dorosłym synem) za 870 zł/mc? PAŃSTWO BEZPRAWIA - będę nagłaśniała sprawę emerytur EWK do skutku - jestem karana za to, że pracowałam. Znowu o sobie przypominam: Ja już w tej sprawie od dawna działam. Pisałam do MPiPS, RPO i prezydenta RP. Od wszystkich otrzymywałam odpowiedzi. A to, że Państwo nie ma pieniędzy. To, że będą prowadzone prace nad rozwiązaniem tej kwestii. Nawet min. Rafalska czasami coś przebąkuje, że mają tę sprawę (EWK) na uwadze. Ale to jest tylko puste gadanie i przeciąganie sprawy. Ja nie mogę iść do Sejmu protestować tak jak moje koleżanki z którymi sympatyzowałam. Wspierałam Ich całym sercem. Jestem matką niepełnosprawnego od urodzenia wymagającego całodobowej opieki ponad 30 letniego syna. Przed laty z konieczności przeszłam na emeryturę EWK. Obecnie otrzymuję ok. 870 zł/mc. Chce zrezygnować z emerytury i otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne tak jak moje koleżanki, które emerytury nie wypracowały. Również opiekujące się swoimi niepełnosprawnym dziećmi. Ale nie mogę. Rażącą niesprawiedliwością jest, gdyż otrzymuję o 600 zł/mc mniej od świadczenia pielęgnacyjnego (netto 1477 zł/mc). Dlaczego PiSowski Rząd nie zajmie się wyrównaniem tej rażącej niesprawiedliwości? Rodzic otrzymujący emeryturę EWK opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności powinien otrzymywać wyrównanie do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego 1477 zł/mc. W moim przypadku 600 zł/mc. Zostało Nas jeszcze ok. 34 tysięcy. Czy Rząd czeka aż problem rozwiążę się w sposób naturalny? W latach 1989 – 1998 matka wychowująca dziecko niepełnosprawne po 20 latach pracy mogła przejść na emeryturę EWK (lub ojciec po 25 latach pracy). Są to emerytury najniższe czyli brutto 1029 zł/mc (netto 870 zł/mc). A rodzic opiekujący się dzieckiem niepełnosprawnym otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne 1477 zł/mc netto.
  odpowiedz na komentarz
 • Wnioskująca
  Anna
  16.12.2018, 16:28
  Do funduszu solidarności powinno się dopisać po stronie przychodu kwoty wyegzekwowane od oprawców dzieci i wszystkich którzy przyczynili się w sposób zawiniony do powstania niepełnosprawności u dzieci i dorosłych. Po stronie rozchodów dofinansowanie pokrzywdzonych. Mam również pytanie publiczne? co się stało ze składkami ZUS dla osób które przepracowały wymagane okresy do emerytury, ale nie mają wieku emerytalnego, a zawirowania niejednokrotnie procesowe uniemożliwiły im otrzymanie renty inwalidzkiej. To jak dla mnie i dla wielu Polaków niezrozumiałe.
  odpowiedz na komentarz
 • Środki dla zdrowych, a nie dla niepełnosprawnych - PORAŻKA !!!
  Mistrz
  16.12.2018, 07:46
  Po raz kolejny PIS wykiwał osoby niepełnosprawne. Kiedy protestują grupy zawodowe - policjanci, nauczyciele, lekarze - dostają konkretne, wysokie środki finansowane m.in. z podatków osób niepełnosprawnych oraz emerytów. Kiedy to osoby niepełnosprawne i emeryci chcą finansowego wsparcia w wysokości np. 500 zł, - nie dostają ani złotówki, no dobrze - 30 zł dodatku. To jest chore ! Teraz wsparcie obiecuje się zdrowym rodzicom - a gdzie osoby niepełnosprawne ? Na szczęście w przyszłym roku wybory. Zapamiętamy.
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc dla wszystkich faktycznych opiekunów swoich niepełnosprawnych od urodzenia dzieci
  matka - opiekunka na emeryturze /nie EWK/
  15.12.2018, 11:50
  ŻYJĄ WŚRÓD NAS, ALE BEZ KONSTYTUCYJNEJ POMOCY NASZEGO PAŃSTWA Potrzeba zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r., a konkretnie anulowania art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a , który wyklucza starszych opiekunów przebywających na emeryturach i rentach z konstytucyjnej pomocy państwa. Niestety rząd nie śpieszy się, rząd nie ma woli, aby pomóc tym starszym opiekunom. Rząd społeczne pieniądze rozdaje m.in, rodzinom bogatym, które radzą sobie finansowo, które nie mają wyjątkowych sytuacji i które nie proszą o wsparcie. Tak dzieję się chyba tylko w Polsce - matka ,KTÓRA NIE PRACOWAŁA otrzymuje od państwa za opiekę nad osobą niepełnosprawną 1477 ZŁ /+ SKŁADKI emer-zdrow/, a te matki, które pracę zawodową łączyły z opieką nad swoim dzieckiem nie dostają żadnej pomocy ani grosza za 40 ,50 letnią opiekę ...... Czy jest taki drugi kraj w Europie, który wyklucza z pomocy opiekunów, bo mają ok . 220 euro /ok.900 zł /swojej emerytury?? Co to za nieludzkie prawo w Polsce? Matki już same schorowane /w wieku często 60-80 lat/, same potrzebujące pomocy zmuszane są do końca swoich dni opiekować się dorosłymi dziećmi w wieku 40 - 50 i więcej lat bez wsparcia, bez żadnej pomocy państwa.....
  odpowiedz na komentarz
 • Wyro Trybunału z 2014 roku dla opiekunów
  Wyczerpana
  15.12.2018, 10:10
  A co z wysokością wynagrodzenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, dalej prawie tyle co 500+ dla dziecka. Czy ten rząd nie ma sumienia?
  odpowiedz na komentarz
 • Czy rok 2019 będzie rokiem sprawiedliwości i godności dla matek EWK !!!!!!!!!
  mama ewk
  14.12.2018, 10:14
  MRPiPS rozpoczęło prace nad tzw. dosypka dla emerytów,rencistów EWK mając świadomość ogłoszenia 10 .01.2019 r wyroku TK w/s skargi konstytucyjnej dot. ustawy o świadczeniach rodzinnych z dn 28 XI 2003 r art 17 ust 5 pkt1 lit a zdanie drugie konstytucji RP w zw .z art 2 i art 32 konstytucji. Na ten wyrok oczekuje matka dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz wiele innych wykluczonych matek.Do tego dochodzi petycja matki EWK skierowana 21 XI br do Marszałka Senatu a w dniu 29 XI skierowana w celu rozpatrzenia przez Senacką komisje Praw Człowieka Praworządności i Petycji.Mając więc świadomość ze od uregulowania sprawy matek EWK nie można dalej uciekać, wyszukując nowe przeszkody,oraz ze przyszły rok jest rokiem wyborczym ministerstwo postanowiło doprowadzić do wyrównania emerytur i rent matkom EWK za pomocą Funduszu Solidarnościowego. Możemy powiedzieć nadchodzi koniec wykluczenia i karania nas za łączenie pracy z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. Mam nadzieje ze zapowiadane wyrównanie nastąpi od stycznia 2019 roku. Oczkujemy jako matki informacji ze strony ministerstwa na jakim etapie są prace nad zmianą ustawy, kiedy ustawa będzie głosowana w sejmie, od kiedy nastąpi wyrównanie otrzymywanych świadczeń. Z wielką nadzieją i niecierpliwością oczekujemy na moment sprawiedliwości i dla nas matek dzień godności i spokojnej egzystencji po tylu latach wykluczenia,biedy i walki z krzywdą która nigdy w państwie prawa i sprawiedliwości nie powinna mieć miejsca !!!!!!!!Mamy nadzieje że ta informacja nie będzie jedynie pustą obietnica jakich było pełno przez ostatnie kilka lat ze strony ministerstwa . !!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas