Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Królowa jest tylko jedna. Natalia Partyka Sportowcem Roku 2018!

12.12.2018
Autor: inf. pras., fot. redakcja
grafika: Natalia Partyka

Natalia Partyka zdobyła tytuł Sportowca Roku 2018 w Plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”! Na drugim i trzecim stopniu podium znaleźli się paralekkoatleci – multimedaliści mistrzostw Europy z Berlinia: Krzysztof Ciuksza i Michał Kotkowski.

Światowa klasa

Królowa jest tylko jedna i nazywa się Natalia Partyka – tak można podsumować głosowanie, które trwało od 26 listopada do 5 grudnia. Plebiscyt zakończył się triumfem tegorocznej mistrzyni świata w tenisie stołowym. Natalia Partyka (Start Szczecin) obroniła w miastach Lasko i Celje w Słowenii tytuł sprzed czterech lat, a fakt, że już w tej chwili jest legendą paraolimpijskiego sportu – z pewnością dodał jej głosów Internautów. Wystarczy kilka faktów: pięciokrotna mistrzyni paraolimpijska, pięciokrotna uczestniczka igrzysk paraolimpijskich, trzykrotna zdobywczyni tytułu Sportowca Niepełnosprawnego Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej (2007, 2008, 2009), a do tego jeszcze start w igrzyskach olimpijskich – to wszystko składa się na niezwykłą sportową karierę. Fakt, że od wczoraj w japońskiej telewizji można oglądać film dokumentalny „Who I am? The Undefeated Queen: Natalia Partyka” (pl. „Kim jestem? Niezwyciężona Królowa: Natalia Partyka”) zbiega się z wyborem Internautów i jednocześnie potwierdza wielkość i klasę zawodniczki.

Jednak wybór 20. Nominowanych, na których można było głosować na stronie pzsnstart.eu/plebiscyt nie był łatwy. Paraolimpijczycy dostarczyli nam w tym roku wielu emocji na arenach igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Wywalczyli tyle medali, że dwunastoosobowa Kapituła Plebiscytu składająca się z działaczy sportu paraolimpijskiego, trenerów i dziennikarzy, miała bardzo trudne zadanie wyselekcjonowania spośród 52. nadesłanych kandydatur najlepszej „dwudziestki” zawodników. O tym, kto zwycięży zadecydowali już wyłącznie Internauci.

Lekkoatketyka uzupełnia podium

Drugi i trzeci stopień podium zajęli lekkoatletyczni multimedaliści z Berlina. Na drugim miejscu – Krzysztof Ciuksza (Start Gorzów Wielkopolski), a na trzeciej pozycji - Michał Kotkowski (Start Poznań). Obaj w stolicy Niemiec sięgnęli po trzy medale czempionatu Starego Kontynentu. Każdy z nich wywalczył dwa złote medale na dystansach 200 i 400 metrów, startując w swoich grupach niepełnosprawności.

Tuż za podium uplasował się inny, tegoroczny mistrz świata. Czwarte miejsce należało dla Patryka Chojnowskiego (Start Szczecin), który podobnie jak Natalia Partyka sięgnął po złoto w tenisie stołowym, broniąc tytułu sprzed czterech lat. Piąte miejsce w Plebiscycie zajął brązowy medalista z igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu – Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). W Korei Południowej wywalczył brąz w slalomie gigancie.

Patronem honorowym Plebiscytu jest Polski Komitet Paraolimpijski. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

Wyniki Plebiscytu PZSN „Start” na Sportowca Roku 2018

 1. Natalia Partyka (tenis stołowy)
 2. Krzysztof Ciuksza (lekkoatletyka)
 3. Michał Kotkowski (lekkoatletyka)
 4. Patryk Chojnowski (tenis stołowy)
 5. Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
 6. Alicja Jeromin (lekkoatletyka)
 7. Bartłomiej Mróz (badminton)
 8. Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
 9. Barbara Bieganowska (lekkoatletyka)
 10. Michał Derus (lekkoatletyka)
 11. Michał Golus (pływanie)
 12. Rafał Wilk (kolarstwo)
 13. Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka)
 14. Milena Olszewska (łucznictwo)
 15. Iwona Podkościelna (kolarstwo) i Aleksandra Tecław (pilot)
 16. Aleksander Kossakowski (lekkoatletyka) i Krzysztof Wasilewski (przewodnik)
 17. Renata Śliwińska (lekkoatletyka)
 18. Maciej Lepiato (lekkoatletyka)
 19. Wojciech Makowski (pływanie)
 20. Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
   

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas