Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Najnowsze innowacyjne projekty nagrodzone w konkursie „Technotalent”

12.12.2018
Autor: PAP, fot. pixabay.com
na tablicy znajduje się narysowany dymek, w którym znajduje się żarówka

Pełzak rehabilitacyjny, krzesło pomagające osobom starszym wstawać oraz urządzenie dbające o bezpieczeństwo seniorów – to niektóre z projektów, które zdobyły główne nagrody w konkursie „Technotalent 2018” na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.

76 projektów

Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek, 11 grudnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To już piąta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty, który ma wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach. Celem konkursu jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs ma też pokazać im, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.

Do tegorocznej edycji nadesłano w sumie 76 projektów zgłoszonych przez uczniów, studentów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do finałów zakwalifikowano 35 projektów, które oceniane były w siedmiu kategoriach: Technotalent Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także Technika, Biznes, Inspiracje, Wyzwanie Społeczne.

Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymują nagrody finansowe; przyznawane są też nagrody specjalne i wyróżnienia. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 51 tys. zł, a ich fundatorami są lokalne firmy.

Zwycięskie projekty

W tym roku główną nagrodę w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, kategorii Technika oraz specjalną nagrodę Talent 5-lecia zdobył projekt Eweliny Brzozowskiej pełzaka rehabilitacyjnego dla dzieci. Pełzak dostał się do finałów ubiegłorocznego konkursu, ale wtedy nagrody nie otrzymał. Przez ten czas projekt rozwinął się, został też zarejestrowany w urzędzie patentowym. Pełzak ma uatrakcyjniać rehabilitację dzieciom z bezwładem kończyn dolnych. Może być też pomocny w rehabilitacji dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa. Projekt zdobył też wyróżnienie w kategorii Biznes.

Zwyciężczynią w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku została Urszula Czyżewska za projekt „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów”. Czyżewska powiedziała, że chodzi o wykrywanie białka w szczepach grzybów, które są w stanie wywołać chorobę.

W kategorii Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zwyciężył projekt Ilony Zaremby i Joanny Stelmaszewskiej dotyczący ekspresji białka, co może być wykorzystane w walce z rakiem.

Zwycięskim projektem w kategorii Inspiracje zostało „Krzesło Kutimo”. Jak mówił jeden z projektantów, Rafał Trzeszczkowski, „kutimo” oznacza nawyk, a specjalnie zaprojektowane krzesło ma zmienić nawyki siedzenia ludzi.

Główną nagrodę w kategorii Wyzwanie Społeczne zdobył projekt „Wstawacz”, czyli krzesło, które ma pomagać osobom starszym we wstawaniu, autorstwa Jana Godlewskiego. Jest on też laureatem specjalnej nagrody Technotalent 5-lecia za efektywne łączenie designu i techniki.

W kategorii Biznes zwyciężył projekt młodych ludzi z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku „Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności”. Jego twórca Szczepan Milewski mówił, że urządzenie miałoby zastosowanie w chłodnictwie i za pomocą mikrofal badałoby nieszczelności, a tym samym zapobiegałoby m.in. zanieczyszczeniom powietrza.

Przyznano też nagrodę za najlepszy projekt uczniowski. Okazał się nim pomysł uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce, „SmartSenior”. To urządzenie smartfon dbające o bezpieczeństwo starszych osób np. przypominające o dawkowaniu leków.

Nagrodę specjalną, Technotalent 5-lecia, oprócz Godlewskiego i Brzozowskiej, za skuteczną komercjalizację otrzymał „Photon” – robot do nauki programowania.

Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono w sumie ponad 400 projektów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas