Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

3 mln zł na wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi. MRPiPS z nowym programem

11.12.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: gov.pl
Dwie kobiety siedzą tyłem, jedna z nich obejmuje drugą ramieniem.

Według danych statystycznych nawet co czwarty Polak może w swoim życiu zmagać się z problemami psychicznymi, a co 10-ty choruje na depresję. Te statystyki sprawiają, że problemów ze zdrowiem psychicznym nie można lekceważyć, a osoby zmagające się z zaburzeniami lub po przejściu kryzysu psychicznego muszą być objęte systemowym wsparciem. Z takiego założenia wyszło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tworząc program „Od zależności ku samodzielności”.

Program „Od zależności ku samodzielności” zastąpi program „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Będzie on zawierać działania skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi, które wesprą je w codziennych działaniach, umocnią ich społeczną pozycję i pozwolą lepiej wykorzystać ich potencjał. W tym celu uruchomione zostaną cztery moduły programu.

Cztery moduły

Moduł I – Wsparcie rodzin z osobą z zaburzeniami psychicznymi będzie miał na celu umożliwienie dostępu dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi do różnych usług np. okresowego zastąpienia w sprawowaniu funkcji rodzicielskich czy inicjowania grup samopomocowych rodziców.

W module II – Samopomoc – preferowane będą innowacyjne projekty, wspierające działania zmierzające do rozwoju samopomocy osób chorujących psychicznie i osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin.

Moduł III będzie nosił nazwę Umożliwianie osobom z zaburzeniami psychicznymi zdobywania kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia. Celem tej części programu ma być rozwój umiejętności, które przyczynią się do uzyskania możliwie jak najpełniejszej samodzielności w codziennym funkcjonowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi.

Ostatni z Modułów – Integracja i innowacyjność ma inicjować i wdrażać nowe formy wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza przez jednostki organizacyjne służb pomocy społecznej.

Kto może się ubiegać o środki?

Na realizację programu – od 30 do 100 tys. zł z ogólnej kwoty 3 mln zł zaplanowanej na rok 2019 – mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, które wykonują zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej, organizując na obszarze swojego działania oparcie społeczne dla osób, które z powodu występujących u nich zaburzeń psychicznych mają trudności w życiu codziennym. W programie mogą też wziąć udział organy administracji rządowej i samorządowej, uprawnione do uczestnictwa w otwartych konkursach ofert o dofinansowanie programów i projektów, wynikających z lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych.

Oferty konkursowe można składać do 4 stycznia 2019 roku do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce realizacji projektu.

Więcej na stronie ministerstwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zawsze lepiej jak jest więcej kasy!
  ByłySchizofrenik
  16.12.2018, 10:24
  A w terapii i rehabilitacji osób chorujących psychicznie chodzi przede wszystkim o to, by ci ludzie nie siedzieli po domach rodzinnych czy instytucjach zamkniętych tylko wrócili do życia w otwartym społeczeństwie, żeby wyszli z tych miejsc gdzie się pochowali czy zostali zamknięci. Jakby ta kasa trafiła bezpośrednio do nich to by więcej palili papierosów, więcej jedli i zasadniczo już raczej nic więcej, więc dobrze że znalazły się kolejne pieniądze na rozmaite programy, które mają ich zaktywizować. To jest w zamyśle próba ratowania przed piekłem na Ziemi (bez przenośni).
  odpowiedz na komentarz
 • Szok!
  Keraj
  12.12.2018, 13:30
  Rozbita limuzyna p. Szydło za 2,5miliona złotych rdzewieje od roku na parkingu. Naprawa rozbitego auta którym jechał p. Macierewicz kosztowała nas podatników 170 000tys. złotych. To na co ma wystarczyć te 3miliony złotych? Psychiatrzy biją na alarm podkreślając stan zdrowia psychicznego młodzieży..... A ponoć wystarczyło niekrasc.....
  odpowiedz na komentarz
 • porada
  modus
  11.12.2018, 19:09
  taa kolejne nabijanie kasy,prowadzącym szkolenia z którego nic nie wyniknie,szkoleniowcy doradzać to potrafią innym tylko sobie nie potrafią poradzić bez państwowej kasy-przykre
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas