Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podwyżka rent. Kto najbardziej skorzysta? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

11.12.2018
Autor: oprac. tp, fot. A. Witecka
Źródło: KPRM
Banknoty przewiązane wstążką

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

W rezultacie wszystkie emerytury i renty zostaną podniesione o wynikający z ustawy wskaźnik waloryzacji (chodzi o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu płac z poprzedniego roku kalendarzowego) – nie mniej niż o 70 zł brutto.

Szacuje się, że w 2019 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,26 proc. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc. – dwa razy więcej, niż gdyby zastosowano ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji. W efekcie z jednej strony rząd wdroży zasadę szczególnej ochrony uboższych emerytów i rencistów, z drugiej – będzie  respektował pełną ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych.

Ile wyniosą renty?

Najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione do:

 • 1100 zł brutto w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej (obecnie świadczenia te wynoszą 1029,80 zł brutto); oznacza to, że świadczenia te wzrosną o 25 proc. w stosunku do 2016 r.,
 • 825 zł brutto w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 772,35 zł brutto).

Po zmianach, najniższa gwarantowana podwyżka świadczenia emerytalnego i rentowego wyniesie 70 zł brutto. Zostanie nią objętych ok. 6,27 mln świadczeniobiorców.

Kto najbardziej skorzysta?

Na nowych zasadach zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto. Osoby otrzymujące świadczenie powyżej tej kwoty zyskają 3,26 proc. (to będzie podwyżka o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu płac z poprzedniego roku kalendarzowego).

Jednocześnie w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy gwarantowana minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji wyniesie 52,50 zł brutto. Natomiast w odniesieniu do osób pobierających emeryturę częściową będzie to 35 zł brutto.

Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Świadczenia osób, które nie mają prawa do najniższej emerytury lub renty, ze względu na krótki staż pracy, również zostaną zwaloryzowane ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • piszcie dokłanie jak jest rok do roku a nie w ciągu ostatnich kilku lat
  niepełnosprawny
  21.12.2018, 07:13
  Witam Jak łatwo manipulować ludźmi. Renta nie wzrośnie o 25% a o 6,82 % (nie całe) w stosunku do 2018 roku. Jeśli macie w ten sposób pisać to lepiej nie piszcie wcale. Równie dobrze mogli byście napisać, że renty wzrosły o np. 200-500 % w stosu do 1995 roku. To się nazywa mydlenie oczu. Wolę czytać prawdę na dzień dzisiejszy niż prawdę z przed kilku lat. Ale tak to już u nas jest, że ludzie bardzo lubią pokazywać statystyki i manipulują nimi tak jak im się dowolnie podoba.
  odpowiedz na komentarz
 • Utracone
  Alodia
  17.12.2018, 14:31
  kiedyś uległam wypadkowi w pracy z winy pracodawcy . Zabrano mnie jak i wielu innym 20% waloryzacji. Mam na protokole wpis ze to wina pracodawcy . Cszy mogę się w sądzie dochodzić do większej emerytury z tego tytułu ? Czy ktoś moze mnie tu uswiadomić ?.
  odpowiedz na komentarz
 • Kto najbardziej skorzysta?
  ONKA
  14.12.2018, 20:03
  Tak naprawdę to kiepskie jest wytłumaczenie. Wiem jedno kwotowa nie wejdzie do kwoty bazowej tym samym jej nie podniesie by 2020 mógł dać więcej. Do borzoi - ziejesz złośliwością. Nie wrzucamy wszystkich "do jednego worka" bo nie każdy jest nierobem. Pomyśl zanim coś napiszesz. Skończył się czas komuny i duża ilość stanowisk pracy a tym samym skończyły się słodkie czasy Spółdzielni Inwalidów.
  odpowiedz na komentarz
 • Ręnta
  Niedźwiadek
  13.12.2018, 23:34
  Czyli ile będzie wynosić ręnta socjalna na rękę ?
  odpowiedz na komentarz
 • Kto najbardziej skorzysta?
  borzoi
  13.12.2018, 20:11
  Kto najbardziej skorzysta? Nieroby i patologia.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas