Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowe 10 dni urlopu bez względu na godziny pracy?

19.12.2018
Autor: K.

Witam serdecznie! Mam pytanie. Czy bez względu na ilość godzin pracy przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu? Mam 2 grupę, stopień umiarkowany. Niepełny wymiar pracy. Pracuje 5,5 h dziennie. I nie wiem, czy bez względu na to przysługują mi do urlopu te dni. Kiedyś tak miałam, ale teraz w pracy mi zabrali. Jeśli jest możliwość, proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Aby osoba mogła korzystać z ww. urlopu, musi ponadto być zatrudniona na umowę o pracę jako osoba z niepełnosprawnością. Urlop dodatkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas