Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznań: bezpłatne badania wzroku dla osób z cukrzycą

10.12.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
na stoliku leży tablica snellena, a na niej leżą okulary

Poznaniacy z cukrzycą mogą skorzystać z bezpłatnych badań wzroku. Poznański magistrat podał, że z oferty będzie mogło skorzystać 1,2 tys. osób.

Badania pomogą w diagnostyce retinopatii cukrzycowej - najczęstszego powikłania tej choroby, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Projekt bezpłatnych, przesiewowych badań okulistycznych dla poznaniaków: „Skrining Retinopatii Cukrzycowej” prowadzony jest pilotażowo. Z oferty mogą skorzystać osoby, które skończyły 18 lat i mają zdiagnozowaną cukrzycę.

Wynik od ręki

- Zachęcam wszystkich poznaniaków chorujących na cukrzycę do skorzystania z tej okazji. Dzięki zaawansowanej technologii badanie trwa tylko kilka minut i każdy pacjent od razu otrzymuje wynik z zaleceniami lekarskimi. Jakość wzroku ma duży wpływ na jakość życia - warto więc się przebadać, by szybko uzyskać pomoc – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Organizatorzy przedsięwzięcia przypominają, że po 20 latach chorowania na cukrzycę retinopatia występuje u wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 proc. osób z cukrzycą typu 1 oraz co trzeci chory z typem 2.

Bardzo często chorzy na cukrzycę nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem i nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej. Specjaliści twierdzą, że bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tę chorobę powinien badać się raz w roku.

Rejestracja telefoniczna

Każdy, kto chce się przebadać, powinien się wcześniej zapisać. Rejestracja czynna jest pod numerem telefonu: 533 335 845.

Przeciwwskazaniem do badania jest stwierdzona zaćma lub inne schorzenia siatkówki oka. Z programu nie mogą też skorzystać osoby, które w ciągu ostatniego roku miały wykonane badanie dna oka finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych, opłacanych przez NFZ.


Projekt realizuje Fundacja Okulistyka 21 z Poznania, która otrzymała na niego dotację z budżetu miasta.

Cukrzyca wciąż jest główną przyczyną utraty wzroku. Z najnowszego raportu WHO wynika, że w Polsce rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5 proc., natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka tej choroby) 64 proc. To oznacza, że ponad 60 tys. poznaniaków może chorować na cukrzycę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas